• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

20 Oct 2025

Norska undersökare ger sig in i svenska valet med ny väljarbarometer

Ett norskt undersökningsinstitut har etablerat sig i Sverige med en tidigare Verian medarbetare för att lansera en ny väljarbarometer lagom till valrörelsen inför valet 2026.

Det är norska Infact som lanserar den nya väljarbarometern. Bolaget genomförde i våras en pilotundersökning i Sverige. Den första skarpa undersökningen kommer inom någon vecka.

Det berättar Josephine Larsson, som sköter lanseringen i Sverige. Hon har tidigare jobbat på den del av Kantar som idag är Verian.

–  Vi bearabetar marknaden och har intressanta dialoger och möten med bland annat medier och partier, säger hon.

Infact ska ta sig in på en marknad där redan Indikator, Verian, Demoskop, Ipsos och Novus genomför opinionsundersökningar. Infact jobbar dock med en annan metod för datainsamling, interactive voice response. Det innebär att respondenterna blir uppringda av en digital tjänst, får frågorna upplästa för att sedan svara genom att ange alternativ i telefonen.

– Det är smidigt och intervju görs utan ’intervjuareffekt’. Vi har en mjukvara som kan hantera tusentals samtal samtidigt. Så vår fältperiod är en eftermiddag. Vi kan leverera dagen efter så det blir en annan typ av aktualitet i undersökningarna.

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Undersökning & Analysval 2026

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-23, 18:01

Analysföretaget Reputation & Trust går in tungt Almedalen

Finska Reputation & Trust, en ny spelare i den svenska undersökningsbranschen, går in tunt i Almedalen, bland annat genom att sätta upp ett eget seminarieprogram och lansera en undersökning om mediernas förtroende. Det berättar Alexander Widén, senior rådgivare på Reputation & Trust.

almedalen 2026Undersökning & Analys
2026-06-22, 06:28

Magdalena Andersson (s) turistkampanjar

Nej det blir inte Botkyrka när partiledaren (s) Magdalena Andersson ger sig ut på en två dagars valturné i Sverige. Dock blir det flera klassiska turistorter.

politikval 2026
2026-06-17, 12:27

Myndigheternas anseende – allt time high för Kustbevakningen

Kustbevakningen når det högsta anseendet någonsin för en myndighet. Det visar Verians anseendeindex för myndigheter.

Undersökning & Analys
2026-06-15, 06:57

SOM: Svenskarna om 96 politiska förslag

UPPDATERAD. SOM-institutet vid Göteborgs universitet har tagit fram en lista på vad svenskarna tycker om 96 politiska förslag. Skärpta straff, utvisningar av kriminella, ökad jämställdhet, bättre integration, bättre miljö och stopp för vinster i hamnar i topp.

Undersökning & Analysval 2026
2026-06-13, 09:31

Så vill Jimmie Åkesson (sd) rädda kvar regeringen

I ett tal på Sverigedemokraternas valkickoff redogjorde partiledare Jimmie Åkesson för hur partiet ska göra för att rädda kvar Tidöregeringen, som har ett betydande gap upp till oppositionen i de senaste väljarbarometrarna.

val 2026
2026-06-12, 09:33

Partiledardebatten: Tidöledare tog för sig minst

En ai-analys via tjänsten Debattkollen visar att oppositionsledarna tog för sig mer än regeringen i riksdagens partiledardebatt onsdagen 10 maj.

Undersökning & Analys
2026-06-10, 05:34

Simona Mohamsson (l) syns mer i media än  Magdalena Andersson (s)

Om Liberalerna inte når framgångar i valet beror det i alla fall inte på att partiet och dess ledare Simona Mohamsson har hamnat i medieskugga. Det visar en körning hos Retriever på andel omnämnanden i medierna.

medierval 2026
2026-06-08, 13:43

Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter rensade ogräs hos oss

Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter rensade ogräs hos oss

Caseval 2026
2026-06-08, 08:19

INFOSTAT: De byter block till oppositionen

Undersökningsföretaget Infostat har kartlagt vilja grupper som byter politiskt block i högst grad.

Undersökning & Analysval 2026
2026-06-05, 00:45

Moderaterna återstartar digital valstuga

Moderaterna i Stockholm dammar av sin digitala valstuga från år 2022.

val 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Tidigare S-ledamot blir komchef på TCO
  • Bakom M-avhoppet i Karlstad
  • Geelmuyden Kiese snabbskiftar corp-chef
  • Magdalena Andersson (s) turistkampanjar
  • Narva snor Geelmuydens Kieses partner

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram