• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

27 Oct 2023

Kreab hämtar pa-konsult från försäkringsbranschen

Pr-byrån Kreab hittar sin nästa public affairs-konsult på ett försäkringsbolag.

Det är Ifs kommunikationschef Kristian Hultqvist som inom kort kliver in på Kreab. Han har även jobbat på de dåvarande pr-byråerna JKL och Grayling och som ledarskribent på Svenska Dagbladet och programansvarig på tankesmedjan Timbro.

”Jag har funderat ett tag på att återvända till rådgivarbranschen. Jag saknar tempot, politiknördandet, inlärningskurvorna, att hålla flera branscher i huvudet och plötsligt behöva lära sig allt om något man knappt visste fanns. Att få kliva tillbaka in i bakgrunden för att skriva och ge råd. Till sist tog jag kontakt med Kreab, och då visade det sig finnas ett behov med ungefär mina konturer”, berättar Kristian Hultqvist via mejl.

Vad ska du uträtta på Kreab?
”
Jag har en ganska lång erfarenhet av rådgivning inom public affairs och strategisk kommunikation, och ännu längre erfarenhet av att förstå, förklara och påverka politiska processer, så jag föreställer mig att jag kan bidra till att lösa kundernas utmaningar på det sättet. Företag vänder sig till Kreab när det är viktigt och komplicerat, då är det bra att ha varit med ett tag. Sedan vill jag tro att jag är en bättre konsult än för fyra år sedan. Jag förstår kundperspektivet på ett annat sätt efter åren i ett nordiskt storföretag, och dessutom har jag haft förmånen att jobba med många olika byråer från kundsidan. Det skiljer ganska mycket i proaktivitet, pålitlighet, strategisk och kreativ höjd, och jag vet vad jag uppskattade som uppdragsgivare”.

Vad får du för lön?
”
Jag kommer även fortsättningsvis kunna ställa mat på bordet åt barnen, vilket jag förstås är utomordentligt glad för”.

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetarrörelserpr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-01, 06:57

L-minster till Kreab

Pr-byrån Kreab har värvat en före detta liberal minister.

arbetarrörelser
2026-08-31, 08:32

Preems pa-chef byter raffinaderi mot förarhytt

Sveriges Åkeriföretag transporterar in bränsleföretaget Preems public affairs-chef.

arbetarrörelser
2026-08-28, 11:03

Redgert erövrar nyförvärvad Jung-trio

Pr-byrån Redgert har värvat över en trio som nyligen följde med ett förvärv av konkurrenten Jung.

arbetarrörelserpr
2026-08-27, 11:24

MMS byter vd

Undersökningsbolaget MMS som ägs av tv-branschen och mäter tittande i rörlig bild, byter vd.

arbetarrörelserUndersökning & Analys
2026-08-27, 06:34

Influencer-chef tar över AI Sweden

En tidigare chef inom influencer marketing tar över som managing director för organisationen AI Sweden.

arbetarrörelserartificiell intelligens
2026-08-27, 02:06

Sveriges Kommunikatörer får ny chef

Intresseorganisationen Sveriges Kommunikatörer har hittat en ersättare till Caroline Thunved, som slutade som vd och generalsekreterare i september 2025 efter en schism med styrelsen.

arbetarrörelser
2026-08-26, 21:34

The Labyrinth värvar ”ren” konsult

Pa-byrån The Labyrinths senaste rekrytering är en clean-tech-konsult.

arbetarrörelser
2026-08-25, 09:59

Diplomat Hämtar seniorkonsult på Bravida

Pr-byrån Diplomat Communications hittar sin nästa seniorkonsult på fastighetsservicebolaget Bravida.

arbetarrörelserpr
2026-08-19, 15:34

Burson-höjdare till Aura

Den svenska byråkoncernen Aura lockar till sig en tungviktare från amerikanska Burson.

arbetarrörelserpr
2026-08-19, 06:01

Consid anställer åtta i Stockholm

Kommunikationsbyrån Consid Communication tar in åtta seniora medarbetare i Stockholm.

arbetarrörelser
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Preems pa-chef byter raffinaderi mot förarhytt
  • L-minster till Kreab
  • Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar…
  • Novus vs Infostat: Minst överens om L
  • Här är S valmanifest

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram