Var ni förberedda på att Ono Off skulle gå i konkurs?
– Vi följer kontinuerligt utvecklingen på marknaden och gör våra egna bedömningar av aktörernas status men vi hade ingen direkt förhandsinformation om konkursen.
Hur tänkte ni när ni ställdes inför fakta om konkursen?
– Vi tänkte att nu gäller det att agera snabbt och ta snabba beslut.
Vad var viktigt för er att få fram i den mediebevakning som trappades upp kring hemelektronikbranschen vid konkursen?
– Viktigast för oss var att förmedla skillnaden mellan Mediamarkt och andra. Inte alla vet att medan den genomsnittliga hemelektronik butiken kanske har tio olika kaffemaskiner att välja mellan har Media Markt 67. Att vi har ett betydligt större sortiment av kvalitetsvaror till lägre priser var viktigt att kommunicera. Dessutom att vår affärsmodell med delägarskap hos handlarna skapar ett lokalt engagemang och kundfokus som är svårslaget.
Hur kom ni på att ta över On Offs garantiåtaganden?
– Jag tror det var den första tanken hos de flesta av oss, vad händer med de utfästelser man gjort till sina kunder? Jag är övertygad om att varuhusen på lokal nivå skulle hjälpt dessa kunder i vilket fall som helst, nu valde vi att lägga ett pressmeddelande och annonsering bakom för att komma ut med budskapet snabbt.
Vem gjorde jobbet? Ni eller er pr-byrå MS&L?
– Iden kom som sagt från oss själva och vår pr-byrå hjälpte oss med distribution av nyheten.
Hur tycker du att resultatet blev av er insats?
– Det har blivit en rätt massiv uppmärksamhet och vi tycker att vi får fram våra huvudbudskap på ett bra sätt. Så vi är nöjda.
Har ni fler aktiviteter på gång kring On Offs konkurs?
– Vi följer utvecklingen och står redo att handla snabbt för våra kunders bästa.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
