• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

23 Sep 2025

Gullers ägare köper Fogel & Partners

UPPDATERAD. Ir-byrån Fogel & Partners blir koncernkollega med kommunikationsbyrån Gullers.

Det är investmentbolaget Broviken som går in som delägare i Fogel & Partners. Sedan tidigare är Broviken huvudägare i Gullers Grupp.

”Vi har identifierat Fogel & Partners som ett mycket intressant bolag, med en unik position i sin nisch och med uthållig lönsam tillväxt. Vi är mycket glada över att idag kunna presentera den här affären, och vi ser fram emot att kunna stötta bolaget i den fortsatta utvecklingen”, kommenterar Per Granath, vd för Broviken.

”Med Broviken som långsiktig partner får vi ännu bättre förutsättningar att fortsätta utveckla vårt erbjudande, samtidigt som vi behåller vårt oberoende och kultur. Vår ambition är densamma som den alltid varit – att vara den självklara rådgivaren i situationer där kommunikation verkligen gör skillnad för våra kunder”, pressmeddelar Anders Fogel som grundade byrån.

Hur känns det att sälja?
– Det är jättekul. Jag har jobbat i branschen i nästan 30 år och drivit eget sedan 2011 och fyllde 60 år för ett tag sedan. Jag känner mig stark i kroppen och är engagerad, men någonstans behöver jag hitta en ägare att utveckla firman vidare med. Det här är en hållplats, inte slutet, säger Anders Fogel och lägger till:

– Broviken har lärt sig att förstå branschen efter att de köpte Gullers. De förstår logiken i kommunikationsbranschen.

Fogel omsatte under 2025 65 miljoner och gjorde ett resultat på 21 miljoner kronor.

Fogel & Partners har förvärvats som ett helt bolag och köpeskillingen torde uppgå till 50-100 miljoner kronor. Därefter har Anders Fogel och ytterligare ett antal partners och medarbetare återinvesterat i byrån. Den nya delägargruppen äger åtminstone 30 procent.

  • Investmentbolag tar majoriteten av Gullers Grupp

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärer

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-09-24, 08:24

Paritee köper irländskt för närvaro i Bryssel

UPPDATERAD. Byråkoncernen Paritee, som bland annat driver Geelmyuden Kiese, köper in sig i en irländsk pa-byrå, inte minst för att få igång ett nav i Bryssel.

Affärerpr
2025-09-22, 05:02

Försvarsmaktens komdirektör i undersökningsbolagets pr-kampanj

När det finska företaget Reputation and Trust Analytics lanserar sin förtroendeundersökning står Försvarets kommunikationsdirektör Fredrik Peedu med på pressmeddelandet och deltar på så vis i marknadsföringen.

AffärerUndersökning & Analys
2025-09-22, 04:52

Privat välfärd minskar i andel

Den privat delen av all välfärd som produceras i Sverige ökar i men inte lika mycket som den offentliga. Det visar ny statistik från SCB.

Affärerpolitik
2025-09-17, 05:21

Pinterest startar i Stockholm

Det amerikanska sociala medier-företaget Pinterest är på gång att etablera sig i Stockholm.

Affärer
2025-09-09, 09:11

Sveriges kombyråer ner 3 procent till 11 miljarder

veriges 251 största kommunikationsbyråer minskade i både omsättning och rörelseresultat under 2024. Rörelsemarginalen för branschen minskade dock marginellt.

Affärer
2025-09-04, 09:03

Per Schlingmann och Hanna Lindberg startar ålderismbyrå

Skribenterna och kommunikatörerna Per Schlingmann och Hanna Lindberg har tillsammans skapat ett erbjudande för företag och organisationer som vill kommunicera med äldre målgrupper.

Affärerpr
2025-09-03, 08:31

Dagens Industri flyttar tv från Expressen till Nasdaq

Från och med 2026 ska Dagens Industri sända sin tv-kanal Di TV från Nasdaq i Stockholm, kanske som ett sätt att möta konkurrensen från EFN.

Affärermedier
2025-09-03, 08:09

Klarnas marknadschef gör miljonklipp

Klarnas marknadschef David Sandström gör ett mångmiljonklipp när bolaget noteras i USA.

Affärerarbetarrörelser
2025-09-03, 06:21

Förslut första helåret för Impact Loop

Medieföretaget Impact Loop, som bevakar den framväxande impact-branchen, gick med miljonförlust under sitt första hela räkenskapsår, 2024.

Affärermedier
2025-09-01, 11:07

Precis: Uppåt för pr-byråerna Q2

Under det andra kvartalet hade medlemmarna i pr-byråernas organisation Precis högre intäkter än motsvarande period föregående år.

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 09:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Sju nya till Consids kombyrå
  • PR-veteran avliden i olycka
  • Sex nya i MPs styrelse
  • Gullers ägare köper Fogel & Partners
  • Veckans Brief: Holländare utmanar Kantar i Sverige –…

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram