VECKANS AFFÄRER. Schibsted-ägda Blocket ökar med resor och utbildning som bolagets två nya affärsområden.

Blocket lanserar Blocket Resor och Blocket Utbildning. Två nya sajter där Blocket försöker plocka andelar. Blocket Resor finns sedan tidigare (Finn Reise) i Norge på Blockets systersajt Finn.no. Blocket Utbildning är ett nytt affärsområde som utvecklas av Blocket.

Cervera har valt Voyado som lojalitetsplattform för att samla kunddata. Voyado är en molnbaserad marketing automation-plattform för retailbolag.

Forsman & Bodenfors är ny strategisk och kreativ byrån till app-bolaget Babbel.

I samband med lanseringen av Sixts nya tjänst för mobilitet och långtidshyra, Sixt Flex, anlitar bolaget HiQ för utveckling av den nya webbplatsen.

Löfbergs väljer Context Media som ny mediebyrå.

Elbolaget Öresundskraft har lanserat en ny webbplats, framtagen av Rebel & Bird och byggd på teknikerna Episerver och Aurelia.

Alex Mörén

Biträdande redaktör och reporter

alex@dagensopinion.se