PÅ NYTT JOBB. Antoaneta Nikolaeva lämnar Aftonbladet för att ta över ansvaret som teamchef på Rebel & Bird.

Roland-Philippe Kretzschmar, tar klivet från marknadschef till ansvarig för frontend-utvecklingen på it-managementbolaget Sofigate.
”När jag fick erbjudandet, var det svårt att tacka nej. I min roll, där jag sitter med i innovationsteamet på koncernnivå, tar jag fram nya koncept som bygger vår affär inom digitalisering. Bland annat handlar det om att utveckla vårt erbjudande inom användarupplevelse, tjänstedesign, internet of things, marketing tech, etc. Utvecklingen går från traditionell it till mer framåtlutade, och kundnära, lösningar”, berättar Roland-Philippe Kretzschmar.

Någon marknadschef ska inte Sofigate ha.

”Jag kommer fortsätta att vara drivande vad gäller våra större och mer strategiska marknadsinsatser i Sverige men framledes kommer vi kollektivt äga marknadsstrategin i svenska ledningsgruppen. Till det söker vi nu efter en marknadskoordinator som kommer att få det operativa ansvaret att bygga och förstärka vårt varumärke, framför allt genom strategiska events, digital marknadsföring och insiktsarbete.”

Styrelseledamoten Liselotte Hägertz Engstam lämnar Knowits styrelse på egen begäran.

B-Reel rekryterar Alexander Gårdenberg som design director på B-Reel Stockholm, Hanna Lilja är ny producent och Ted Lindgren ansluter som brand manager.

Divya Ostwal rekryteras från KAN till tjänsten som byråchef på contentbyrån Spoons Malmökontor.

Åsa Zetterberg anställs som regeringens digitalchef. Uppdraget för den nyinrättade tjänsten är att driva på genomförandet av regeringens digitaliseringsstrategi.

Max Emilson rekryteras martech-bolaget Wiraya Solutions och tjänsten som global säljchef. Max kommer senast från Klarna och rollen som vp för globala samarbeten.

Digitalbyrån Bazooka har rekryterat Anna Nauckhoff till tjänsten som projektledare, Laurence Zaccheus, interaktionsdesigner och utvecklarna Nichole Tsykhotsky och Tukka Teriö. 1 mars börjar även projektledaren Emilia Anelli Windahl.

Techbolaget Millijoin hittar sin operativa chef på pr-byrån Prime. Det är Kaya Hatcher, digital produktionschef på Prime som värvas till Millijoin, som utvecklar en app som hanterar civilkurage.

Roland-Philippe Kretzschmar, tar klivet från marknadschef till ansvarig för frontend-utvecklingen på it-managementbolaget Sofigate.

Rebel & Bird har rekryterat Antoaneta Nikolaeva som produktägare och teamchef på byrån. Antoaneta kommer senast från rollen som analyschef på Aftonbladet.

Ulrica O Magnusson avgår som vd för Codesign för att istälelt driva eget företag.

Mediebevakningsföretaget Retriever anställer Claes Lyth Walsø som utvecklingschef för koncernen. Claes kommer från Telenor Norge där han var datachef. På Retriever ska Claes ansvara för koncernens utvecklingsenhet och utveckla Retrievers nuvarande tjänster och förbättra innovationsprocesserna.

Pr-byrån Henson i Skellefteå investerar i content marketing och har rekryterat kreatören Åsa Hällgren, senast på kommunikationsbyrån Krux där hon har arbetat som art director.