Stampens nybildade affärsområde Stampen Media rivstartar med att värva Peter Holmlund som digital chef. Han tror att Facebook kommer att bli en av de tuffaste nötterna för publicister att knäcka framöver.

Peter Holmlund har genomfört en något udda snitslad karriärbana, Aftonbladet-Metro-Microsoft-Metro-Microsoft. Den 1 juni börjar han på Stampen men hälften av veckan i Göteborg och den andra i Stockholm. Då avslutar han tjänsten som exekutiv producent för MSN i Sverige och Norden.

– Jag känner Martin Alsander (koncernchef för Stampen) och Johanna Öberg (vd för Stampen Media) sedan tiden på Metro. De ringde helt enkelt upp mig. Vi hade en kort diskussion och sedan gick det fort i slutändan, berättar Peter Holmlund om rekryteringen.

Vad är den röda tråden genom alla dina jobb?
– Det är att bygga en digital affär, digitalt användande och digitalt engagemang. Det är att utveckla digitala medier och bygga affärer på toppen av det. Nu finns det ju existerande affärer inom Stampen och det vore förmätet av mig att säga vad som behöver göras där innan jag vet hur verksamheten ser ut.

Om du tänker dig mediebranschens läge i dag, med vikande annonsaffärer för dagspress och tv, vad har du dragit för slutsatser kring det?
– Microsoft har en strategi som lyder mobile first och cloud first. Det handlar om att utveckla för mobilen och dela data och verktyg för alla enheter genom molnet.

Peter Holmlund bjuder på en ledtråd till:

– Det intressantaste just nu för en publisher är var man ska publicera sitt innehåll nu när Facebook har gått ut med att de vill publicera mediers innehåll, men inte ens vill länka tillbaka till medierna. Det är en stor fråga, särskilt i vissa länder där Facebook ÄR internet.

Ser du något läge där traditionella medieföretag använder i huvudsak sina egna kanaler?
– Det kommer att bli en avvägningsfråga. Men det går inte enbart att använda egna plattformar. Det tåget har gått för länge sedan. Sedan handlar det om hur mycket ett medieföretag ska släppa ifrån sig och hur kontrollerna ser ut.

Facebook kan skala sin annonsaffär globalt, som Netflix och Spotify, som skapar stora totalinkomster av många mindre affärer. Facebook kan därför ta mycket mindre betalt per annons än ett lokalt traditionellt medieföretag. Hur påverkar det annonsaffären?

– Det är svårt att säga. Facebooks styrka är att de har goda möjligheter att ta bra betalt eftersom de har så oerhört mycket information om sin publik. Hela annonsaffären är under omvandling.

Hur ser du på medierna möjlighet att sälja content till andra företag eller användare?
– Det är en intressant del av affären och ligger när publicisten. Content kommer att var en egen affär eftersom den involverar mediebyråer, reklambyråer och medier. Vi har bara sett början av den utvecklingen.

Kan medier ta betal för innehåll?
– Jag tror att medierna måste komma dit förr eller senare. Sedan tror jag inte den bästa betalningsmodellen är uppfunnen än så att det kan bli ett massfenomen. Det finns ingen Spotify som folk är beredda att abonnera på.

Readly?
– Modellen måste vara rätt och publiken mottaglig för den. Där är inte Readly.  Det kanske krävs att folks bli ännu mer utmattade av alla annonser så att de betalar för att slippa se dem?

Förutom Facebook, vilka fler plattformar kommer som påverkar mediebranschen?
– Du kan inte räkna ut Apple och vad de kan göra med sin täckning och även Samsung i förlängningen, även om Samsung har dragit ner på sina mest expansiva medieambitioner. Marknaden är fragmenterad och det understryker vikten av att det är en avvägningsfråga för en publicist man hur mycket man ska befinna sig på egna plattformar när det skiftar så snabbt. De unga är ju inte ens på fejan.

Ser du några traditionella medieföretag som har lyckats?
– Nja. Det är väl ingen som har hittat den gyllene vägen. Men några är helt klart på gång som the Guardian och New York Times. Ekonomitidningar som Financial Times har goda möjligheter att ta betalt för sitt innehåll.

 

DO JOBB

IR-ansvarig till Academedia

AcadeMedia är det största oberoende utbildningsföretaget i norra Europa med verksamheter i Sverige, Norge, Tyskland, Nederländerna, Storbritannien, Polen och Finland. Bolagets storlek skapar trygghet och ger...

Skribent och hållbarhetsrådgivare till Solberg

Är du en skicklig skribent med djup kunskap inom hållbarhetsrapportering och redovisningstekniska detaljer? Brinner du dessutom för kommunikation så kan det här vara rollen för...