Stiftelsen för internetinfrastruktur, SE, drog in sammanlagt 8,7 miljoner kronor när tidigare låsta domäner såldes via Tradera. Men samtidigt köptes majoriteten av en handfull användare.

– Vi visste från början att det fanns möjlighet att det skulle bli populärt, men sedan vet man aldrig vilken domännamn som i slutändan är attraktiv. Det var ju också helt beroende på om det fanns fler som var intresserade, eftersom det är så en auktion fungerar, säger Danny Aerts, vd på SE.

Det var i december som stiftelsen inledde auktionen av totalt 349 tidigare låsta .se-domäner.

Domäner med landsnamn och landskoder har varit spärrade sedan 2003, när det blev möjligt för vem som helst att registrera en .se-adress, och reserverade för respektive land. Ett svalt intresse ledde dock till höstens auktion.

Enligt Danny Aerts hade de inte satt upp några mål. Men när den första omgången var över stod det klart att stiftelsen lyckats få in totalt 8,7 miljoner kronor på försäljningen av 318 domäner.

– Vi gjorde det inte för att tjäna pengar, utan alla pengar som vi får in spenderar vi på att främja internetutvecklingen i Sverige, förklarar Danny Aerts.

Pengarna går bland annat till att sprida kunskap om nätet bland den äldre befolkningen och att lära barn programmering.

Dyrast blev tv.se, som Schibsted köpte för 2,1 miljoner kronor.

– Jag tror Tradera aldrig haft en auktion med det slutbeloppet, säger Danny Aerts.

Samtidigt köptes majoriteten av domänerna av en handfull användare, visar en granskning som Beaconomist gjort. Vissa användare köpte bara ett tiotal, medan andra kammade hem ett stort antal domäner.

Det kan tyda på att det är domänhajar som köpt adresserna i syfte att senare sälja vidare det dyrt. Danny Aerts är dock försiktig med att dra sådana slutsatser.

– Jag har inte tittat på vem som köpt domänerna och inte värderat det. Vi har inte ens sett ännu hur de använder domänerna, säger han.

– Om någon köper domännamn för ett land som brukar vara ett turistmål så kan jag tänka mig att man kanske har en viss strategi för att bygga hemsidor kring resor eller bokning. Eller så kan det vara en entreprenör som försöker bygga innehåll och mervärde kring en turistdestination, fortsätter han.

En av köparna som Beaconomist varit i kontakt med berättar att han planerar att starta en reseguide, som de tiotal adresser han köpte för drygt 10 000 kronor ska länka till.

Betydligt mer pengar lade användaren SMA på sina domäner.

Bakom SMA står Thomas Meivert, som tycks vara en storhandlare i domäner. Han är dessutom grundaren av tv.nu, som för ett antal år sedan såldes till Schibsted. SMA köpte totalt 41 domäner för 1,7 miljoner kronor, men det är oklart vad de ska användas till. Beaconomist har sökt Thomas Meivert utan framgång.

Robert Fransson är en annan privatperson som betalat drygt 130 000 kronor för tre domäner.

Den 15 januari är det dags för nästa omgång när SE lägger ut de sista av de låsta toppdomänerna på Tradera, bland annat pr.se.

Danny Aerts är hittills nöjd med hur det har fungerat.

– Jag är väldigt nöjd med Tradera. Det har flutit på bra och plattformen i sig verkar ha den kapacitet som krävs, säger han och tillägger att de valde Tradera bland annat på grund av att dess ”name recognition”.

– Det var förstås en intern bedömning från vår sida. Det finns mycket specialiserade domänplattformar som drivs av utländska spelare, men vi valde i det här fallet en erfaren auktionsplattform eftersom den enligt vår bedömning är välkänd hos svenskarna, som är vår målgrupp.

Stiftelsen för internetinfrastruktur har fortfarande ett gäng låsta domäner som i framtiden kan komma att säljas. Det gäller adresser med siffrorna 0-9, som 3.se.

DO JOBB

IR-ansvarig till Academedia

AcadeMedia är det största oberoende utbildningsföretaget i norra Europa med verksamheter i Sverige, Norge, Tyskland, Nederländerna, Storbritannien, Polen och Finland. Bolagets storlek skapar trygghet och ger...

Skribent och hållbarhetsrådgivare till Solberg

Är du en skicklig skribent med djup kunskap inom hållbarhetsrapportering och redovisningstekniska detaljer? Brinner du dessutom för kommunikation så kan det här vara rollen för...