Sedan 1991 har Bingolotto sänts i TV4. Nu öppnar ägaren Folkspel även för Youtube.
Inför Bingolottos klassiska uppesittarkväll inför jul kan spelsugna svenskar spela på specialutvecklade lotter i youtubarna Therése Lindgrens och Johan ”Matgeek” Hedbergs kanaler.
Sedan tidigare har Folkspel jobbat med influerare i syftet att marknadsföra och föryngra publiken för formatet Bingolotto. Nu tar alltså Folkspel ett steg till och öppnar för lotterier även i Youtube.
– Vi försöker utveckla nya kanaler. Vi behöver synas mer än i linjär tv, säger säger Jens Mikkelsen, produkt- och marknadsansvarig på Bingolotto.
Räcker inte TV4 längre?
– Som linjär tv utvecklas så når vi inte den breda publiken, vi behöver komplettera med andra kanaler. Då är detta ett sätt att bredda oss.
Än så länge handlar det mest om att marknadsföra Bingolotto med hjälp av andra kanaler. Men Folkspel tycks ha fått blodad tand,
– Genom kampanjerna har vi ökat rejält i de unga målgrupperna. Det har fungerat alldeles utmärkt.
Någon omedelbar flykt från TV4 tycks inte förestående.
– Det här är jättespännande. Jag lär mig nya saker varje gång vi gör en kampanj. Det kan bli hur bra som helst. Man kan sända live i Youtube också. Men vi blir kvar i TV4 i många år också. Den här delen som vi lär oss utveckla nu är komplementerande medier.
På kort tid har Bingolotto blivit av med två av sina käraste profiler Ingvar Oldsberg och Lotta Bromé och Lotta Engberg går i stället med kort varsel in som programledare för Uppesittarkväll. Frågan är hur det skiftet påverkar programmet?
– Det vet vi inte, bytet ha ju gått så snabbt, men Uppesittarkväll har ju en så stark tradition så vi utgår ifrån att det inte påverkar.
Johan “Matgeek” Hedbergs sändning startade 10 december då även lotteriförsäljningen körde i gång. Therése Lindgrens Bingolottosändning startar 17 december.
Folkspel jobbar med United Screens som levererar youtubers och youtube-kanaler med Natalie Tideström Heidmark, som kundansvarig. Mediebyrå är Mediacom där Ingela Urholm är kundansvarig.

Rolf van den Brink
DO JOBB
Almega Tjänsteföretagen söker en strategisk och engagerad förbundsdirektör som vill leda och utveckla vårt arbete för att stärka tjänstesektorn. Vi samlar en mångfald av branscher...