Sveriges Annonsörer tar upp kampen om ett transparent Mediesverige som ska uppnås genom ett tungt mediekvalitetsteam.

I förra veckan presenterade Unilever en ny policy om medietransparens. Beaconomist kunde då rapportera om hur Sveriges Annonsörer följde utvecklingen och letade vägar att förbättra medietransparensen även i Sverige. Nu har Sveriges Annonsörer definierat sin strategi och tillsatt ett mediekvalitetsteam.

– Vi vill skapa en tydlig transparent mediemarknad där så mycket som möjligt ska kunna granskas och jämförbaras på ett korrekt sätt. Vi har tyvärr sett ett motsatt trend under en tid nu, därför har vi satt ihop Expertteam Mediekvalité med några av Sveriges vassaste personer, säger Peter Mackhé, chef för KIA-Index och och som är med och driver arbetet i teamet.

Expertteam Mediekvalité har transparens som ledstjärna som inbegriper begreppen:

Ad Fraud – Annonsbedrägerier i form av falska annonsvisningar.

Brand Safety – Säkra annonsmiljöer så att alla är säkra på att ett varumärke inte exponeras på ställen som kan vara skadliga för varumärket

Viewability – Vilka mått som ska redovisas och hur, så att alla aktörer gör på samma sätt när de redovisar effekt.

Reach – Används för att säkerställa att aktörer når ett visst antal personer.

AdDelivery– Siffror för annonsleverans så att aktörer vet vad de får för sina annonsinvesteringar.

– Det är viktigt för alla parter för att vi ska kunna få stopp på annonsbedrägerier i form av falska annonsvisningar och att annonsörer ska vara säkra på att deras annonser alltid exponeras i säkra miljöer, säger Peter Mackhé, och fortsätter:

– Sedan har vi problem med uppblåsta siffror för räckvidd. Man diskuterar gärna utländska mediejättar och influerare på sociala medier som fuskar med sina siffror, men samtidigt hoppar flera svenska medier av gemensamma räckviddsmätningar och visar siffror som inte är granskade eller validerade och många gånger har man adderat siffror för räckvidd på ett inkorrekt sätt. Att redovisa felaktiga siffror som inte är granskade eller validerade urholkar trovärdigheten för alla medier och skapar förvirring hos annonsörer. Fake stats är ett lika stort problem som fake news är för trovärdigheten då man visar siffror som inte överensstämmer med verkligheten.

Vad och vilka är de som orsakar problemen?
– Om man ser till alla uppradade saker som vi har redovisat har alla ett gemensamt ansvar, medier, mediebyråer och annonsörer. Medier har ett ansvar att visa siffror på ett korrekt sätt som är granskade och validerade av tredjepart. För den programmatiska handeln finns det fortfarande mycket att göra för att förbättra annonsköpen. Annonsörer måste bli bättre kravställare och börja ifrågasätta siffror så att man har full kontroll på sina medieinvesteringar och att de ger optimal effekt.

Peter Mackhé lägger till:

– Vi ser samma problem med transparens i alla typer av medier, så snart mediet börjar gå kräftgång eller utmanas av närmaste konkurrent väljer man många gånger att hoppa av gemensamma valutor då man inte vill bli synad. Detsamma gäller med många nya mätningar där de som inte vill bli granskade hellre väljer att stå utanför och visa sina egna ’siffror’ som ser bättre ut än de skulle göra om de var med i gemensamma valutor. Risken är att annonssäljarna i princip lurar annonsörerna med felaktiga räckviddstal när de säljer annonser som inte går att granska då det saknas transparens och gemensamma mätstandards.

Expertteam Mediekvalité kommer att börja processen med att ta fram ”enkla guider” som kan användas inför, under och efter medieköp.

– Enkla checklistor för annonsörer som man kan bocka av när man lägger pengar i digitala medier, samma sak för mediebyråer så att man har en samsyn med annonsörernas krav och sist men inte minst kan även medier ha koll på checklista så att man säkerställer att man möter upp mot kraven från annonsörerna.

Processen har precis inletts.

– Vi har precis satt ihop Expertteam Mediekvalité med de kompetenser som vi anser att vi behöver, vi har haft två inledande möten inför hösten och bokat möten under hösten då vi kommer börja arbeta med att ta fram våra guider. Den första guide som vi kommer börja med är checklista som man kan ha inför sina medieköp, så att man kan bocka av att man inte har missat något, det kommer till en början vara en enkel övergripande som alla kan förhålla sig till. Sedan kommer vi titta på en checklista som man kan ha under pågående kampanj och en som man kan ha för att ha koll på utvärdering av kampanj.

Peter Mackhé ger en tidsplan:

– Förvänta er att vi kommer att ha vår första checklista klar innan årsskiftet med seminarier kring det.

Budget?
– Vi har ingen direkt budget för detta utan alla i teamet kommer att arbeta tillsammans för att skapa en bättre mediemarknad för alla parter.

EXPERTTEAM MEDIEKVALITÉ
Silvia Barklund – SPP, Ordförande
Axel Birgerstam – Scream Mediebyrå, Vice ordförande
Linus Blom – Lantmännen
Carolina Löfving Larhed – Telia
Jesper Both – Unibet, Kindred Group
Sanna Söderström – PHD
Per Ekfeldt – OMD
Fredrik Hermansson – Acast
Mikael Ekelöf – TV4
Carl Wåreus – Google
Martin Hehrne – Facebook
Uday Printzell – KIT
Mats Selling – Eniro
Peter Bryngelsson – Demoskop
Peter Mackhé – Sveriges Annonsörer