Det är inte bara amerikanska management-bolag som köper kreativa byråer. Även svenska Acando som skapar en business design studio med dotterbolaget Itch och nyförvärven Daytona och Transformator Design.

Management- och it-konsultbolaget Acando har precis förvärvat digitalbyrån Daytona och tjänstedesignföretaget Transformator Design. För Beaconomist berättar Mats Alerius, affärsområdeschef på Acando, om strategin och hur management- och it-konsulttjänsterna närmar sig varandra alltmer.

– Vi har under ett par års tid sett att det finns ett behov av djupt tekniskt kunnande och att kundmakten ökar, där kunderna rör sig friare än tidigare. För två år sedan startade vi bolaget Itch för att kunna vara teknikdrivna och kundorienterade, vi kallar det technology driven och behavior centric. Det har fungerat bra och därför genomför vi förvärven av Daytona och Transformator Design, säger Mats Alerius.

Tillsammans med Acandos bolag Itch ska Daytona och Transformator Design tillsammans bilda en ny designstudio.

Den sammanslagna verksamheten, där även Itch ingår, blir 160 personer från start.

Design thinking innebär lösningar där man lägger lika mycket vikt på affären, användarna och tekniken. Fokuserar man bara på en av dessa aspekter så har man ingen bra lösning. Att föra dessa samman i en och samma studio är vad vi ska göra med detta. Det blir en gemensam arbetsyta där vi samlar olika kompetenser för att hitta effektiva lösningar.

Mats Alerius anser att mängden potentiella kunder är stor.

– Design thinking är ett angreppssätt för att hitta lösningar som kan användas inom vilken bransch och situation som helst. Vi tror främst att efterfrågan är tyngre bland myndigheter och större konsumentföretag.

För den blivande designstudion finns ännu inga satta ekonomiska mål och budgeten sätts i höst.

– Det är inget jag kan prata om ännu. Vi tror att det är ett starkt tillväxtområde. Det är starka ingående verksamheter som bildar detta och mår bra i dagsläget. Det ska fungera som en tvåstegsraket. De ska fortsätta gå bra och samtidigt förflytta oss till den nya typen av uppdrag med ännu kraftigare tillväxt, säger Mats Alerius.

Acando befinner sig någonstans i mitten mellan it- och managementbranscherna. En positionering som tycks bli allt vanligare på den svenska marknaden med managementbyråer som förvärvar digitala byråer och kompetens. Mats Alerius ger sin syn på en marknad i förändring.

– Förändringen har skett under en längre tid. It och management går ihop. Det går inte att göra en förändring i organisationen utan it och det går inte att förändra it utan att det påverkar organisationen. Digitalisering har pågått under 40 års tid men nu innebär digitalisering att man kan göra affärer på annorlunda sätt och dra nytta av all data och kunskap vi besitter. Nu kopplas it till kund, upplevelse och kundresa. It kopplar även samman det analoga och det digitala och hur det fungerar ihop är ganska komplext. Digitalisering påverkar allt, tycker vi. Tidigare levde management och it skilda var för sig medan nu är de integrerade med andra kompetenser.

Förvärven av Daytona och Transformator Design är ett sätt för Acando att förändra organisationen för att kunna positionera sig bättre på den förändrade marknaden.

– Genom Itch och de satsningar vi gör nu får vi en ny riktning. Utöver detta omgrupperar vi internt och sätter samman team på ett annat sätt än tidigare. Likaså håller vi på att ändra vårt trainee-program för att det ska passa in marknadens behov. Förändring kommer alltid att finnas och behövas men nu tycker vi att vi har en god strategi.

Mats Alerius ser även att efterfrågan hos uppdragsgivarna förändras över tid.

– Vår uppfattning är att de tidigare har köpt kompetenser, var för sig. Man köper en strategi, sedan tar man fram design, skapar webb och annat. Idag efterfrågar kunderna alla dessa kompetenser sammansatt.

För att parera den förändrade efterfrågan hos kunderna bland managementbolagen finns flera alternativ. De kan bygga kompetens och egna erbjudanden eller göra förvärv. Acando har med Itch och de senaste förvärven testat båda strategierna. Mats Alerius är nöjd med resultatet.

– Vi har lyckats för att vi började med att starta ett eget bolag i Itch där vi succesivt lärde oss hur man arbetar integrerat. När vi hade lärt oss och kände att vi besatte kunskapen så kände vi att den snabbaste vägen framåt var förvärv.

Framöver ser Mats Alerius vikten av användarvänliga lösningar drivna av teknologisk utveckling och kompetens. Däribland UX, front end och design.

– Vi tror att det är superviktigt och att det kommer att bli ännu viktigare. När det inte fungerar så får man onödigt mycket dålig feedback. Eftersom att det idag kostar väldigt mycket att fånga en kund så är det också väldigt kostsamt att förlora kunder. Samtidigt ökar kundernas förväntningar på att lösningarna ska vara enkla, anpassade och fungera när som helst. Den typen av krav måste motsvaras.

DO JOBB

Almega Tjänsteföretagen söker förbundsdirektör

Almega Tjänsteföretagen söker en strategisk och engagerad förbundsdirektör som vill leda och utveckla vårt arbete för att stärka tjänstesektorn. Vi samlar en mångfald av branscher...

Dagens opinion söker praktikant inom marknadsföring och media

om oss Dagens Opinion riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning, kommunikation och samhällsförändring. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår...