• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

15 Apr 2024

Vänsterpartiet lägger förslag mot politisk ”gaslighting”

Vänsterpartiets ekonomiskpolitiska talesperson Ida Gabrielsson vill gå fram med förslag som motverkar ”gaslighting” (vilseledning).

Ida Gabrielsson anser att regeringen och även förra S-ledda regeringar flyttar pengar mellan olika anslagsområden i budget för att ena året minska ett anslag med 100-tals miljoner kronor och för att i nästa budget öka med ett 10-tal miljoner och då kallar det en ”satsning”. Detta förfarande vill Ida Gabrielsson lagstifta bort genom en ”redovisningsskyldighet” och visar ett exempel:

”I årets vårbudget har regeringen gjort ett stort nummer av 30 miljoner till skydd av värdefull natur som de kallar satsning. Detta efter att de tidigare skurit ner 900 miljoner på samma område”.

Ida Gabrielsson vänder sig även mot att regeringar inte indexreglerar upp olika statsbidrag, som a-kassa och sjukersättning, och på så sätt i praktiken genomför bidragsminskningar. Här vill Vänsterpartiet se ett ”inkomstgolv”.

(Jimmie) Åkesson och (Ulf) Kristersson gaslightar svenska folket. De säger att de satsar på sjukvården, men det blir nedskärningar. De säger att de kommer klara klimatmålen, men det är uppenbart att de inte gör det. De säger att de skyddar hushållen i krisen, men satsar inte en enda ny krona på att stödja hushållen. Att regeringen gång på gång påstår en sak men gör något helt annat ger nästan overklighetskänslor. Det är ett stort demokratiproblem att regeringen på detta sätt lurar väljarna och lagar och regler måste utvecklas för att förhindra detta, skriver Ida Gabrielsson i en kommentar.

På en pressträff i riksdagen utvecklar Ida Gabrielsson:

– Folk sitter hemma i tv-soffan och hör regeringar och finansministrar säga att ’nu satsar vi på sjukvården’ och att det är ’historiskt stor satsning’, men när man kommer ut till akuten så ser det inte ut i verkligheten.  Att gaslighta är att bedra och föra bakom ljuset, att påstå att något som de facto inte är sant ändå är det. Det är otroligt allvarligt. Till slut tappar folk tron på politiken.

Ida Gabrielsson kommenterar även S-ledda regeringars ”gaslighting”.

–  Vänsterpartiet har ju god erfarenhet av att ta sig ur destruktiva relationer. Så jag tänkte att jag ska visa vägen här. Vi säger inte att ingen annan regering har gjort det här. Vi säger att det här ska inte ske. Det blir så blixtbelyst i en ekonomisk kris, då spelar det en enormt stor roll.

Ida Gabrielsson utvecklar:

– Vi har alltid föreslagit att man ska indexera statsbidrag. Socialdemokraterna har tyvärr inte varit med på det. Men nu har de sagt att de tycker så, när de sitter i opposition och då får man visa sig lite stor och då skrev jag upp det på att göra-listan tills 2026.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-03, 07:16

Moderater vill förstatliga energibolag

Moderaterna i Region Skåne och Kävlinge vill förstatliga kärnkraftsbolag.

energipolitik
2026-08-26, 16:54

Macron till Sverige – signerar ifrågasatt fregattaffär

UPPDATERAD. Statsrådsberedningen bekräftar nu att statsminister Ulf Kristersson (m) tar emot Frankrikes president Emmanuel Macron på måndag. Sannolikt ska de två ledarna signera Sveriges inköp av franska fregatter, en affär som ifrågasätts av expertis som Dagens Opinion har varit i kontakt med.

politik
2026-08-19, 05:45

Så många såg Bonniers partiledardebatt

Bonniertidningarna Dagens Industri och Expressens partiledardebatt under ledning av Ylva Johansson och Viktor Barth-Kron i måndags drog över 700 000 tittare.

medierpolitik
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
2026-08-11, 12:50

Centerpartiet tar Loveable till riksdagen

UPPDATERAD. Torsdagen den 13 augusti 2026 tar Centerpartiet den svenska ai-uppstickaren Loveable till Riksdagen. Tanken är att Loveable ska lära ledamöterna att utveckla ai-tjänster.

artificiell intelligenspolitik
2026-08-04, 15:11

Över hälften tackade nej till statministerns kulturmingel

Fler än hälften tackade nej till statsminister (m) Ulf Kristerssons mingel den 1 augusti 2026 för personer i de kreativa och kulturella branscherna, i samband med Pride-veckan.

kulturpolitik
2026-07-21, 02:51

Lars Lerin och pr-konsulter – Ulf Kristersson bjuder 115 kreativa till Sagerska

Den 1 augusti håller statsminister Ulf Kristersson (m) en mottagning i Sagerska palatset för att ”uppmärksamma kulturella och kreativ branscher” i samband med att Prideveckan körgång. Flera pr-konsulter, politiker och influerare, men även konstnärer och författare, finns med bland de 115 inbjudna. Här är hela listan.

kulturpolitik
2026-07-17, 06:03

Politiker pratar på Way out West

Två politiker är klara när musikfestivalen Way out West återinför samtal i programmet. Programledare är Messiah Hallberg, som vanligtvis leder Svenska Nyheter i SVT.

politik
2026-06-23, 17:41

”Ebba Buschs Sverigedröm kräver hårdare auktoritet”

Retorikkonsulten Camilla Eriksson analyserar partiledartalen i Almedalen via sin proprietära varumärkesmodell Field of Meaning. Först ut är KD-ledaren Ebba Busch tal.

almedalen 2026politik
2026-06-23, 12:10

Bakom M-avhoppet i Karlstad

Moderaten Christian Holm lämnar sina politiska uppdrag i Karlstad kommun och drar tillbaka sin kandidatur inför höstens riksdagsval. Flera källor pekar ut anledningen.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Preems pa-chef byter raffinaderi mot förarhytt
  • L-minster till Kreab
  • Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar…
  • Novus vs Infostat: Minst överens om L
  • Här är S valmanifest

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram