• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

04 Jul 2022

Ungdomsorganisationer vill stoppa ”youthwashing”

Tolv ungdomsorganisationer går samman i Almedalen för att få stopp på youthwashing.

Tolv ungdomsorganisationer går samman i Almedalen för att få stopp på youthwashing.
Under en workshop på SIDAs arena Sverige i Världen i Almedalen ska unga och äldre makthavare träffas för att diskutera lösningar för att göra barn och ungas delaktighet mer meningsfull i beslutsfattande sammanhang.

Som arrangör står tolv ungdomsorganisationer som gått samman i kampanjen #StoppaYouthwashing som även kommer att synas i sociala medier.

Ungdomsorganisationer består av WWF Sweden Youth, Sveriges Ungdomsråd, Röda Korsets Ungdomsförbund, Svenska Ungdomsnätverket för Biologisk Mångfald, Galdem A Talk, KFUM Sverige, Fler Unga, Demokratibygget, Youth 2030 Movement, PUSH Sverige, Rädda Barnens Ungdomsförbund och Scouterna.

Under workshopen kommer ungdomsorganisationerna belysa case konkreta situationer där youthwashing förekommer och sedan ska lösningar diskuteras.

Workshopen sker onsdag 6 juli.

Alex Mörén

Alex Mörén

Biträdande redaktör och reporter

alex@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

almedalen 2022

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2022-07-17, 05:38

MOT ALMEDALEN 2023: Dags för Region Gotland att steppa upp

Dagens Opinions Rolf van den Brink tycker att det är dags för Region Gotland att kliva fram och göra Almedalsveckan till ett världsledande arrangemang.

almedalen 2022
2022-07-13, 09:20

MOT ALMEDALEN 2023: Mer fokus på kommuner och regioner

Region Gotlands projektledare Mia Stuhre vill ha med sig en del av årets nyheter till Almedalsveckans 2023 medan andra saker behöver förbättras.

almedalen 2022
2022-07-12, 02:49

MOT ALMEDALEN 2023: ”Hälften så stor men bättre – priserna måste ner”

Gunnar Sonesson, grundande partner på byrågruppen Diplomat, bjuder på tio spaningar om Almedalsveckan 2022 och framåt. Spaningarna skrev han strax innan det tragiska vansinnesdådet skedde.

almedalen 2022
2022-07-10, 06:23

MOT ALMEDALEN 2023: ”Fyradagarsformatet behöver optimeras”

Har vi sett det nya Almedalen?, skriver Andreas Krohn, partner på Rud Pedersen, en rutinerad Almedals-byrå.   Han anser att fyradagarsformatet är här för att stanna, men att det behöver optimeras.

almedalen 2022
2022-07-08, 09:45

Krisexperterna sågar DJ-battle  

Att byrån Assefa och mediepartnern Dagens Media, genomförde eventet DJ-battle, strax efter mordet på en Almedals-deltagare, har fått massiv kritik, både i sociala medier och traditionella. Två av landets mest meriterade krisexperter stämmer in i kören.

almedalen 2022
2022-07-08, 09:38

Dagens Medias chefredaktör: ”Vi var väldigt uppe i DJ-battle”

Linnéa Kihlström, chefredaktör och ansvarig utgivare på Dagens Media bemöter kritiken efter DJ Battle som genomfördes timmar efter knivdådet i Visby.

almedalen 2022
2022-07-07, 08:01

Dagens industri vinner Region Västerbottens pris

Region Västerbotten har utsett den aktör som gav det bästa Stockholmsperspektivet 2022.

almedalen 2022
2022-07-06, 18:08

Man misstänkt för mord – den attackerade kvinnan avled

Kvinnan som attackerades med kniv av en man har avlidit. Det berättar polisen och Region Gotland på en pågående presskonferens.

almedalen 2022
2022-07-06, 13:10

Knivdåd i Visby: ”Det såg ut som ett rån

En kvinna har attackerats med en kniv av en man under Almedalsveckan i Visby. Kvinnan fördes bort i ambulans.

almedalen 2022
2022-07-06, 12:19

NEWSMACHINE: ”Ebbas attack på Annie verkar ha lönat sig”

Socialdemokraterna har störst medieexponering bland partierna, enligt NewsMachines medieanalys för tisdag 5 juli 2022.

almedalen 2022
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”

2025-02-12, 11:34

”M och SD-ledamöterna vapenrasar – men av olika anledningar”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Ebba Östlin – från Botkyrka till byrå
  • Veckans Brief: Kombyrå vinner miljardupphandling –…
  • Tre petar två tungviktare
  • Valet av M-ordförande i Stockholm – det står på spel
  • Riksbankens kommunikation hamnar hos it-bolag

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram