• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

04 Feb 2019

SSAB kampanjar för fossilfritt stål

UPPDRAG RÄDDA KLIMATET. Den svenska ståltillverkaren SSAB står för 10 procent av landets CO2-utsläpp. Nu ska företaget bli först i världen med fossilfri tillverkning av stål och därför kraftsamlar SSAB i en rikstäckande kampanj. Denna artikel är den första i en serie om aktörer som har som uppgift att rädda klimatet.

UPPDRAG RÄDDA KLIMATET. Den svenska ståltillverkaren SSAB står för 10 procent av landets CO2-utsläpp. Nu ska företaget bli först i världen med fossilfri tillverkning av stål och därför kraftsamlar SSAB i en rikstäckande kampanj. Denna artikel är den första i en serie om aktörer som har som uppgift att rädda klimatet.

Målet är att SSAB ska vara fossilfritt 2045. Bland annat ska det ske genom att kol i processen byts ut mot elektricitet. År 2020 ska en testanläggning vara riggad i Luleå och år 2025 ska kolet rangeras ut först vid stålverket i Oxelösund. Tunga partners i projektet är den statliga malmjätten LKAB och dito kraftjätten Vattenfall.

Men SSAB behöver mer stöd än så och det är också grunden för kampanjen, berättar Viktoria Karsberg, kommunikationschef på SSAB.

– När vi stod för den enorma utmaningen insåg vi att det är inget vi klarar själva. Det är ett tillsammansprojekt som vi måste göra även med samhället, myndigheter, politiker, universitet och högskolor. Nu går vi ut och berättar om projektet och sträcker ut en hand.

Kampanjen ska gå i digitala kanaler, i print, i affärspress och på utomhustavlor med särskilt tryck på lokala områden där SSABs projekt utförs. Byrån i kampanjen är den sociala medier-byrån Dingle.

SSAB har flera olika delmålgrupper varav studenter är en viktig.

– Det handlar om att få in de framtida talangerna. Men vi vänder oss även till lokala beslutsfattare.

Denna typ av kampanj hör inte till vardagen för SSAB som annars mest marknadsför sitt stål världen över.

– Det är väldigt unikt. Vi är ju inte ett företag som säljer till konsumenter. Vi är ett b2b-företag.

Kampanjen kör igång ”i dagarna” lagom till den nya regeringen tillträder med ny energiminister (Anders Ygeman) och ny näringsminister (Ibrahim Baylan) på plats.  Detta var dock inte planerat.

Vad har ni för mål?
– Det är att visa på den fantastiska resa vi befinner oss på, men också att vi får med oss samhället på resan och att man förstår att det är ett tillsammansprojekt.

Hur mycket pengar lägger ni på kampanjen?
– Pengamässigt är det inte jättestort, men med våra mått mätt, vi som inte är ett företag som säljer produkter till konsumenter, är detta en stor satsning.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Case

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-08, 13:43

Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter rensade ogräs hos oss

Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter rensade ogräs hos oss

Caseval 2026
2026-05-26, 16:37

Sveriges Annonsörer byter namn

Sveriges Annonsörer, branschorganisationen som organiserar reklamlöpare, har bytt namn och grafisk identitet.

BranschCase
2026-05-26, 05:46

Tre politiker vill liva som pensionärer

Bara politiker från tre av åtta riksdagspartier nappade på organisationen SPF Seniorernas utmaning att leva som en pensionär under denna vecka.

Case
2026-05-25, 08:19

Saab nämndes 36 000 gånger på tolv marknader

Under 2025 nämndes försvarskoncernen Saab närmare 36 000 gånger på sina tolv nyckelmarknader. Och nästan allt som skrevs var positivt. Men Saabs presschef Mattias Rådström tycker inte att det handlar om ett självspelande piano, och nu dyker tusentals filmer om Saabs produkter upp, producerade av ai med okända syften.

Casemedier
2026-05-05, 17:18

Lundsbergs-chefen varslar föräldrar om SVT-granskning

I ett brev till föräldrarna flaggar Lundsbergs chef för den granskning som SVT har gjort av privatskolan.

Casemedier
2026-04-28, 06:24

Erling Haaland säljer svenska glasögon

Den norska fotbollsstjärnan Erling Haaland börjar marknadsföra ett svenskt glasögonmärke.

CasekampanjKundrörelser
2026-04-20, 05:48

Skandia lyfter paraplyet i ny kommunikation

Trygg-Hansa har i decennier hamrat in livbojen i sin kommunikation. Nu ska rivalen Skandia lyfta fram paraplyet i ett nytt kommunikationsupplägg.

Case
2026-02-20, 15:52

Pr-konsult stöttar entreprenör kring Epsteinhärvan

UPPDATERAD. När Svenska Dagbladet berättar om en svensk entreprenör som investerat i ett bolag vars grundare drev ett bolag där Ghislaine Maxwells livvakt var anställd, är det en pr-konsult som agerar talesperson.

Case
2026-02-18, 11:20

Utgivarna pekar ut Meta som kriminellt

I ett pressmeddelande pekar organisationen Utgivarna ut den amerikanska techjätten Meta, som driver Whatsapp, Instagram och Facebook, som kriminellt.

Casemediersociala medier
2026-01-19, 19:45

Här är frågorna Sveriges Lärare inte vill svara på

Sveriges fjärde största fackförbund, Sverige Lärare, har så stora interna problem att en protestlista upprättades bland lokalt förtroendevalda. Något som Dagens Opinions avslöjade i den förra utgåvan av Veckans Brief. När Dagens Opinion skickade 16 frågor till Sveriges Lärares ordförande Anna Olskog och vice ordförande Robin Smith samt pressansvariga Helena Zachrisson blev svaret: Vi avböjer medverkan. Här är frågorna som ledningen på Sveriges Lärare inte vill svar på.

Case
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • SVT Agenda får kritik för val av slutdebatt
  • Norrsken vill öka valdeltagandet med kebab
  • Efter Weber Shandwick: Går in tungt i Paritee
  • V vill starta kommunal pr-byrå i Stockholm
  • Fredrik Reinfeldts partisekreterare tror på L och valrysare

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram