"Kapitaltillförsel är avgörande för att tillväxt och därmed jobb ska skapas i Sverige. Vi delar uppfattningen om att vi i dag är för beroende av stora företag. Det måste skapas fler tillväxtbolag inom strategiska sektorer. Det är bra att investeringsmandatet har breddats för de statliga aktörerna.
De nu föreslagna åtgärderna är dock inte rätt åtgärder. Det privata riskkapitalet i tidigare skeden venture capital ökar nu för första gången på 10 år. Staten bör i första hand kratta manegen och se till att det finns långsiktiga spelregler som stödjer entreprenörskap och investeringar i tidiga skeden. Se över 3:12 skatten (världens enda entreprenörskatt?), beskattning av personaloptioner och förenkla regelverket för finansiering av småföretag.
Osäkerhet skrämmer bort riskkapitalet. De statliga styrmedlen på miljöområdet har varit kortsiktiga och svåra att förutsäga varför investeringar inom miljösektorn har uteblivit i kombination med konkurrens från låglöneländer. Detsamma gäller välfärdsområdet där osäkerheten för de stora aktörerna även spiller över på mindre tillväxtbolag som utvecklar it-lösningar för exempelvis vård och omsorg och som får svårt att attrahera kapital.
Ett överhängande reellt hot mot det privata riskkapitalet i tidiga skeden är Lagen om förvaltare av alternativa investeringsfonder LAIF. Sverige har överimplementerat EU-direktivet vilket innebär stora regulatoriska bördor och kostnader för inkubatorer och affärsänglar för att få tillstånd från Finansinspektionen. Om dessa aktörer inte har tillstånd senast den 22 juli 2014 kan dessa aktörer inte fortsätta med sin verksamhet. SVCA varnade på ett tidigt skede för konsekvenserna EU-direktivet för mindre aktörer. Storbritannien har implementerat EU-direktivet på ett smidigare sätt som innebär att det blir en nationell light-reglering för mindre aktörer i syfte att inte stoppa kapitaltillförseln från inkubatorer och affärsänglar som investerar genom ett svenskt aktiebolag och har passiva investerare. De flesta affärsänglar i dag investerar via aktiebolag.
Staten bör överlåta till marknadsaktörerna att styra kapitalet vad gäller sektorer och regioner. Var uppfinnare och entreprenörer bor är mindre intressant. Det är mer intressant var arbetstillfällena i tillväxtbolagen sedan förläggs.
Ur ett sysselsättningsperspektiv bör därför inte riskkapitalet allokeras till särskilda regioner. När det gäller branscher så sker det sannolikt en branschglidning mellan exempelvis it och miljöteknik. Är en mjukvara (it) som syftar till att minska energianvändandet it eller miljöteknik?
När det gäller it/mjukvaror finns det gott om privat riskkapital. På grund av branschglidning till följd av teknisk utveckling, bör staten inte styra det statliga riskkapitalet till vissa branscher. Det råder möjligen brist på är investerare som har erfarenhet av miljöteknik.
Fond i fond är en bra lösning men fonden måste vara betydligt större än 200 miljoner kr för att ge någon som helst effekt. Fonden måste vara på minst 2 miljarder kr för att det ska bli någon effekt. Det är viktigt att de statliga aktörerna inte konkurrerar ut de privata aktörerna som ju har marknadsmässiga förvaltningskostnader för att driva sina fonder. Det är kostsamt att driva privata venture capital-fonder. Det är mycket mantimmar som går åt till att följa många små startup och tillväxtbolag och det är dyr personal som ska ha erfarenhet av både entreprenörskap och de sektorer som de följer investeringar i.
De förslag som Annie Lööf presenterar riskerar med andra ord att kunna slå ut privata aktörer.
Bättre att satsa på en stor fond i fond, personaloptioner, 3:12 det vill säga entreprenörskatten och sist men inte minst se över skattelagstiftning som riskerar att hämma kapitaltillförseln och kapitalimporten till Sverige".
Isabella de Feudis, vd SVCA
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

