• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

19 Dec 2014

Patrik Westander: Byråernas fel att pr-branschen har dåligt rykte

Nu ger sig även Patrik Westander, vd på pr-byrån Westander, in i diskussionen om hos vem ansvaret ligger för att göra pr för en bransch vars rykte är naggat i kanten.   För honom är det självklart att det är pr-byråerna själva som måste ta ansvar för mediebilden av branschen.   – Mediebilden är dålig och det finns ett dokumenterat lågt förtroende för oss pr-konsulter.

Nu ger sig även Patrik Westander, vd på pr-byrån Westander, in i diskussionen om hos vem ansvaret ligger för att göra pr för en bransch vars rykte är naggat i kanten.
 
För honom är det självklart att det är pr-byråerna själva som måste ta ansvar för mediebilden av branschen.
 
– Mediebilden är dålig och det finns ett dokumenterat lågt förtroende för oss pr-konsulter. Det är en lika tydlig som trist trend att byråerna distanserar sig från pr-begreppet i stället för att själva fylla det med ett positivt innehåll, säger Patrik Westander.
 
Varför ser mediebilden ut så?
– Det är delvis för att vi inte alltid lever som vi lär. Vi tar inte ansvar och är inte själva tillräckligt öppna. Vi är inte heller speciellt bra på att visa hur vi skapar samhällsnytta. Samtidigt finns det en naturlig och önskvärd intressemotsättning mellan journalisten och pr-konsulten eftersom journalisten representerar allmänintresset och pr-konsulten ett särintresse.
 
Att tidningarna granskar pr-branschen, kanske framför allt på lobbysidan, hårt ser Patrik Westander som något positivt.
 
– Kritisk medial granskning är i grunden bra för pr-branschen, bra för demokratin och bra för samhället. Granskningen bidrar till att de pr-byråer som eventuellt brister i samhällsansvar får betala ett högt pris.
 
Han håller inte med om att det är branschorganisationen Precis som ska stå längst fram i ledet och försvara pr-konsulterna som yrkesgrupp.
 
– Det går inte att delegera det egna ansvaret till en branschförening när det är byråerna själva som sitter på resurserna. Westander och andra etablerade byråer har ett stort ansvar för att visa hur våra anställda skapar samhällsnytta.
 
Är en branschförening som Precis onödig?
– Det är tydligt att Precis har begränsade resurser och i första hand jobbar reaktivt. Men det större problemet är att många tunga pr-byråer inte deltar i den här debatten överhuvudtaget, vilket är svårbegripligt eftersom det är uppenbart att vi som bransch har allt att vinna på att ta debatten.
 
Patrik Westander ser delar av branschens undflyende beteende som förklaringen till att allt fler byråer överger yrkestiteln pr-konsult för begrepp som till exempel rådgivare i strategisk kommunikation.
 
– På Westander har vi valt att fortsätta kalla oss pr-konsulter.  Vi kan inte huka oss och kalla oss något annat bara för att pr-begreppet är så negativt belastat. Det löser ingenting. Vi vill i stället berätta om hur bra pr bygger på ansvarstagande, skapar förtroende och bidrar till samhällsnytta.
 
Oscar Örum

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-06-19, 13:35

Reform Society värvar samhällsbyggare med S och C i bagaget

Kommunikationsbyrån Reform Society förstärker erbjudandet inom grön samhällsbyggnad med två konsulter med olika politisk bakgrund.

arbetarrörelserpr
2025-06-17, 11:18

Rud Pedersen värvar hos Lif

Läkmedelsindustrins organisation Lif tappar en medarbetare till pa-byrån Rud Pedersen.

arbetarrörelserlife sciencepr
2025-06-16, 17:32

Prime ska bli spetsigt – erbjudanden och tjänster försvinner

Medarbetarna på Prime har under ett informationsmöte under förmiddag informerats om ledningens planer på att ta byrån från en full-service-byrå till en byrå med ett spetsigt erbjudande.

Affärerpr
2025-06-13, 06:34

Gullers värvar toppchef från Sophiahemmet

Kommunikationsbyrån Gullers Grupp stärker sitt life science-erbjudande genom en värvning av en toppchef på privatsjukhuset Sophiahemmet.

arbetarrörelserlife sciencepr
2025-06-09, 08:34

Tre får bli partners på New Republic

Pa-byrån New Republic släpper fram tre nya partners varav en ska driva ett nytt affärsområde.

Affärerarbetarrörelserpr
2025-06-04, 12:08

Vd-skifte på Jung

UPPDATERAD. Efter drygt tio år lämnar Jimmy Rodhelind (mitten på bilden) rollen som vd för Jung, en kreativ byrå inom Aura-nätverket.

Affärerarbetarrörelserpr
2025-05-20, 09:49

Ibrahim Baylan till Rosengrens byrå-koncern

UPPDATERAD. Den förra energiministern (s) Ibrahim Baylan, går till pr-branschen och en byrå startad av den förra näringsministern (s) Björn Rosengren.

Affärerarbetarrörelserpr
2025-05-20, 08:26

Svensk Cykling värvar minister från pa-byrå

Organisationen Svensk Cykling hittar en ny vd i form av ett före detta statsråd på en pa-byrå.

arbetarrörelseropinionsbildningpr
2025-05-20, 05:45

Pr-byrå släpper ai-assistent för Almedalen

Till årets Almedalsvecka släpper kommunikationsbyrån Paues Åberg en ai-baserad assistent.

almedalen 2025pr
2025-05-20, 05:36

Agera värvar projektledare från förlag

Pr-byrån Agera har hittat en ny medarbetare på förlaget Modernista och med erfarenhet från Bindefeld.

arbetarrörelserpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 09:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Prime ska bli spetsigt – erbjudanden och tjänster försvinner
  • Liberalerna har hittat en ny partiledare
  • Liberalernas partiledar-pressträff skjuts upp
  • Reform Society värvar samhällsbyggare med S och C i bagaget
  • Myndigheter tappar i anseende

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram