• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

22 May 2013

Ny strategi från LO ska stärka arbetarnas röst i debatten

– Det här är ett arbete som pågått i snart två år där vi tillsammans med förbunden har analyserat och diskuterat samhällsutvecklingen i dag och vilken riktning vi behöver gå för att möta upp de ökande kraven på opinionsbildning, säger Tobias Gerdås, kommunikatör på LO.   Sedan förra LO-kongressen, i maj ifjol, har en arbetsgrupp, ledd av LOs ordförande Karl-Petter Thorwaldsson, jobbat på att mejsla fram strategin för hur arbetarr&ou

– Det här är ett arbete som pågått i snart två år där vi tillsammans med förbunden har analyserat och diskuterat samhällsutvecklingen i dag och vilken riktning vi behöver gå för att möta upp de ökande kraven på opinionsbildning, säger Tobias Gerdås, kommunikatör på LO.
 
Sedan förra LO-kongressen, i maj ifjol, har en arbetsgrupp, ledd av LOs ordförande Karl-Petter Thorwaldsson, jobbat på att mejsla fram strategin för hur arbetarrörelsens opinionsbildning ska se ut under kongressperiod.
 
I strategin slår LO fast att centralorganisationen ”ska vara den viktigaste rösten i svensk samhällsdebatt” och att det är LO som ska sätta den politiska dagordningen snarare än att utgå från andra aktörers verklighetsbeskrivning och därmed ”hamna i kommenterarträsket”.
 
Fackets opinionsbildning ska utgå från löntagarnas verklighet och intressen ”genom samordning av LOs 14 medlemsförbund”. Förbunden ska gemensamt ta fram årsplaner för opinionsbildningen, som LO-styrelsen fattar beslut om.
 
Den måste också vara faktadriven och ambitionen är att LO ”i högre grad än i dag använda utredningsresurserna till policyutveckling och faktaframtagande”.
 
Dessutom är tanken att tillsätta en ”opinionsbildningsansvarig” på LO-kansliet.
 
Strategin lyfter också fram fem områden som styrelsen vill prioritera
 
• Arbetslösheten och kampen för full sysselsättning,
• villkoren i arbetslivet och lönepolitiken,
• socialförsäkringen och a-kassan,
• näringspolitik, samt
• organiseringens betydelse och värdet av kollektivavtal.
 
Det närmaste året är det fokus på full sysselsättning och att få genomslag i valet 2014 som gäller, berättar Tobias Gerdås.
 
– Vi är inte är nöjda med vilka frågor som dominerade i förra valrörelsen, som handlade mycket om avregleringar och skattesänkningar. Vi vill att det istället ska handla om exempelvis jämlikhet och trygghet på arbetsplatsen, frågor som är viktiga för våra medlemmar, säger Tobias Gerdås.
 

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

lobbying

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-01-09, 11:15

Forskning och Framsteg och snuslobbyn kastar utmärkelser på varandra

Vetenskap och Folkbildning har utsett Snuskommissionen till Årets förvillare 2025. Snuskommissionens ordförande Stig-Björn Ljunggren kontrar med utmärkelsen ”Årets Halmgubbe”, men siktar snett.

Caselobbyingmedier
2025-11-03, 13:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-10-30, 10:44

The Swedish Thing blir byrå för civilsamhället

The Swedish Thing, startade 2023 som en pa-byrå med S-stämpel. Nu tar byrån en ny position som det som kan vara Sveriges första civilsamhällesbyrå.

Affärerlobbyingpr
2025-09-08, 05:56

Attendo bygger om – pa-chefen går

Efter tio år slutar vårdföretaget Attendos pa-chef.

arbetarrörelserlobbyingopinionsbildning
2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 10:12

Precis kritiserar förslaget om lobbyregister

Ett lobbyregister riskerar att hämma det demokratiska samtalet, enligt Precis.

lobbyingpolitik
2025-05-06, 15:37

IOGT-NTO gör tummen upp för lobbyregister

Nykterhetsorganisationen IOGT-NTO är tidigt ute och gör tummen upp med en brasklapp för det lobbyregister som inynskommittén förväntas presentera på torsdag.

lobbyingopinionsbildningpolitikpr
2025-05-06, 09:28

Förslag på lobbyregister kommer

Den parlamentariska ”insynskommittén” kommer att på torsdag presentera förslag på ett svenskt lobbyregister, enligt läckor till Dagens Nyheter.

lobbyingpolitikpr
2025-04-16, 23:59

S sätter press på lobbyisternas – och Svenskt Näringslivs opinionsbildning

Inför partikongressen 28 maj – 1 juni 2025 tydliggör Socialdemokraternas sin syn på lobbyregister och branschförbundet Svenskt Näringslivs finansiering av sin opinionsbildning.

lobbyingopinionsbildningpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Narva-tungviktare byter bo till Bellbird
  • Veckans Brief 8: Aftonbladets radio – tillståndet…
  • IR Nordic: De är bäst på ir i Sverige
  • Toppolitikerna som bygger Företagarnas kampanj
  • Anna Kinberg Batra lättar från elefantkyrkogården

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram