På Netroots samsas ungefär 600 aktiva bloggare. Somliga är mer aktiva än andra, men Johan Ulvenlöv som är ansvarig för bloggkontakterna på Netroots bedömer att cirka 200 av dem är ”riktigt, riktigt aktiva”. Bloggare i nätverket får ingen ekonomisk ersättning. Moroten för skribenterna, är tillgången de andra bloggarnas kunskaper.
-Våra bloggare är ju kunniga inom olika områden och sitter således på värdefull statistisk, som tillsammans hjälps åt att sprida. Någon kanske har bra siffror knutna till försvarspolitik och någon annan kan vara väl insatt inom arbetsförmedlingen.
Vilka förmåner får bloggare?
– Bloggarna får väl förmåner i form av information. Är man exempelvis intresserad av kulturpolitik, kan jag förse dem med vad socialdemokraterna gör på den fronten, ungefär som pressmeddelanden, säger han.
Bloggare på Netroots får följa med i partibussen. Under socialdemokraternas senaste kongress i Älvsjö avsattes ett utrymme där bloggarna kunde sitta och live-bevaka.
– Men det bygger ju på att de själva tar kontakt med oss och anmäler sitt intresse.
Johan Ulvenlöv ser inget problem med att Netroots rödgröna bloggare uppmuntras av socialdemokraterna själva.
– Varför ska man tro att bloggare på presskonferenser är mer styrda än vad journalister på presskonferens är? Visst är de flesta medlemmar i partiet, men långt ifrån alla håller med om allt, snarare tvärtom.
Han understryker dock vikten i att Socialdemokraterna som parti måste bjuda till och uppskatta det engagemang som bloggarna lägger ned. Att följa med i partibussen är ett sådant exempel.
I princip vem som helst kan knyta sin blogg till Netroots, och ett socialdemokratisk medlemskap är alltså inte nödvändigt. Däremot måste bloggaren stå bakom viljan om att ett regeringsskifte måste ske.
Hur värvar ni medlemmar?
-Vi gör ingen aktiv marknadsföring, utan portalen växer organiskt. Självklart kan jag göra en förfrågan om jag hittar bloggar som passar, säger Johan Ulvenlöv.
Bloggare måste vara progressiva, står det på hemsidan. Varför?
– Med progressiv menar vi att du som bloggare tror på människors möjlighet att organisera sig, tillsammans är vi starka-devisen.
Varför samlar ni alla bloggar under ett tak?
-För att det är ett bra sätt att bedriva opinionsbildning på. Bloggare har inte tillgång till mediehus, utan måste ta till andra knep för att driva trafik. Vi hjälps åt. Alla tjänar på det.
Enligt Johan Ulvenlöv, har stoff som blivit riksnyheter först publicerats på Netroots, där folk har suttit inne på värdefull statistik. Bland annat siffror som talade emot Fredrik Reinfeldts (m) uttalande i valdebatten om att sysselsättningen i Sverige hade ökat med 100 000 nya jobb.
– En bloggare hos oss hade koll på att siffrorna inte stämde. Uppgiften blev en riksnyhet kort därefter.
Har ni någon motsvarande konkurrent från alliansens håll?
-Ja, vad jag har sett har de nyligen startat ett nätverk, men vi har varit starka i fyra år. De har definitivt inspirerats av oss. Vi är bäst i hela bloggvärlden på opinionsbildning.
Netroots har ingen som aktivt arbetar med att bevaka allt som skrivs av bloggarna. Alltså skulle det gå att sprida nyheter via portalen, som inte gynnar de rödgröna. Johan Ulvenlöv tror dock på självsanering, och på att man hjälps åt inom nätverket för hålla bloggandet på en bra nivå.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Plats Stockholm Vill du bidra till en positiv samhällsutveckling genom kommunikation, medierelationer och lobbying? Westander söker fler kundansvariga konsulter som vill stärka varumärken, bilda opinion och påverka politiska beslut. Du bygger långsiktiga samarbeten med dina uppdragsgivare och stärker deras kommunikation med fokus, uthållighet och utifrånperspektiv. Dina arbetsuppgifter kan handla om att utveckla strategier, ta fram handlingsplaner och genomföra pr-aktiviteter. Du arbetar nära kollegor med bred kompetens och bidrar även med din egen specialistkunskap i andras kundsamarbeten. Varför Westander? Westander är en mötesplats för samhällsengagerade. Vi erbjuder en stabil plattform för personer som själva vill åstadkomma något med sina arbetsinsatser. Vår företagskultur präglas av snällhetskultur, självledarskap, entreprenörsanda och höga krav på eget ansvar. Vi drivs av att förena affärsnytta med samhällsnytta. Som konsult hos oss leder du dig själv, skapar din egen efterfrågan och bygger långsiktiga kundsamarbeten inom områden du brinner för. Som nyanställd kommer du till ett ”tomt skrivbord”. Du placeras inte in i olika fakturerbara kundsamarbeten utan hittar själv de uppdrag du vill arbeta med. Vi vill gärna ge många chansen, men vi är inte rätt arbetsplats för alla. Hos oss är säljarbetet en naturlig del av vardagen. Varje konsult tar varje arbetsdag initiativ till dialoger, bygger relationer och utvecklar samarbeten som kan leda till uppdrag. Våra medarbetare beskriver Westander med ord som krävande, ansvar och faktureringskrav. Samtidigt är frihet det ord som oftast används för att uppmuntra andra att söka. Vad erbjuder vi? Engagerande uppdrag. Du söker själv upp, skapar och utvecklar nya samarbeten inom samhällsfrågor som engagerar dig....
Vill du vara med och påverka förutsättningarna för Sveriges tjänsteföretag? Har du erfarenhet av public affairs, politik eller strategisk kommunikation och drivs av att få genomslag för viktiga samhällsfrågor? Då kan du vara den vi söker. Almega Tjänsteförbunden samlar flera av Sveriges ledande tjänstebranscher och arbetar för att stärka medlemsföretagens konkurrenskraft och utveckling. Nu söker vi en näringspolitisk expert som vill bidra till att utveckla och synliggöra förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska arbete. Om tjänsten Bevaka politiska initiativ, utredningar och beslut som påverkar våra medlemsföretag. Ta fram näringspolitiska förslag och underlag inom förbundets prioriterade frågor. Skriva debattartiklar, nyhetsvinklar, rapporter och annat innehåll för opinionsbildning. Bygga upp och utveckla Almega Tjänsteförbundens närvaro på LinkedIn och andra sociala medier. Ta fram och anpassa innehåll för olika målgrupper och kommunikationskanaler. Driva opinionsbildande aktiviteter för att öka genomslaget för förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska budskap. Uppdatera webbplats, producera nyhetsbrev och genomföra medlemsutskick. Bidra praktiskt vid seminarier, event och andra aktiviteter kopplade till förbundets branschfrågor. Vi söker dig som har Relevant högskoleutbildning, gärna inom statsvetenskap, ekonomi, juridik eller kommunikation. Cirka 3–5 års erfarenhet av politiskt arbete, påverkansarbete, public affairs eller strategisk kommunikation. God förståelse för hur politik, opinion och samhällsdebatt påverkar näringslivets förutsättningar. Erfarenhet av att formulera budskap och anpassa kommunikation till olika målgrupper. God kunskap om sociala medier och hur de används strategiskt för att skapa räckvidd, engagemang och genomslag. Mycket god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på svenska och engelska. Om dig Vi tror att du är en nyfiken och initiativrik person...

