Moderaterna gör 300 skolbesök inför valet
Efter senaste PISA-undersökningen som i höstas visade på ett stort kunskapsras hos svenska elever har skolan debatterats friskt
Efter senaste PISA-undersökningen som i höstas visade på ett stort kunskapsras hos svenska elever har skolan debatterats friskt. Nu ser skolan ut att bli en het valfråga.
I dag presenterade Moderaterna en ny skolkampanj som ska pågå under vecka 6-8 där partiet ska lyfta sin skolpolitik som antogs i höstas.
Med bland annat affischer ska Moderaterna tydliggöra paritets tre prioriteringar i skolfrågan:
• Varje elev ska få rätt stöd i tid.
• Varje elev ska få mer tid med sin lärare.
• Varje elev ska ha en skicklig lärare.
Under kampanjens gång ska partiet även genomföra totalt 300 skolbesök runt om i landet med toppmoderaterna Fredrik Reinfeldt, Beatrice Ask, Ulf Kristersson, Elisabeth Svantesson, Kent Persson, Tomas Tobé och Anna Kinberg Batra. Det ska även ordnas rundabordssamtal.
Partiet lanserar även en kampanjsajt där det ska gå att följa hur kampanjen utvecklas.
Tipsa dagens opinion
Lämna ett tips till oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.
Lämna ett tips
Använd formuläret nedan för att tipsa oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.