• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

07 Nov 2013

Minskad omsättning men bättre resultat för Intellecta

Det visar Intellectas delårsrapport för perioden 1 januari till 30 september.   Resultatet efter skatt för det tredje kvartalet för jämförbara enheter landade på 21,9 miljoner kronor, jämfört med -43,5 miljoner kronor ifjol och rörelseresultatet slutade på -6,9 miljoner kronor.   – Det är glädjande att vi trots det utmanande marknadsläget lyckats förbättra vårt resultat för jämförbara enheter.

Det visar Intellectas delårsrapport för perioden 1 januari till 30 september.
 
Resultatet efter skatt för det tredje kvartalet för jämförbara enheter landade på 21,9 miljoner kronor, jämfört med -43,5 miljoner kronor ifjol och rörelseresultatet slutade på -6,9 miljoner kronor.
 
– Det är glädjande att vi trots det utmanande marknadsläget lyckats förbättra vårt resultat för jämförbara enheter. Vi kan konstatera att den renodlings- och effektiviseringsprocess vi startade inom koncernens bolag förra året ger effekt och stärker koncernens marknadsposition. Bolagen i det nya Intellecta är trimmade och väl positionerade för att möta kundernas behov, säger Intellectas vd och koncernchef Yann Blandy i ett pressmeddelande.
 
– Under perioden har också en rad nya kunder och uppdrag tillkommit; exempelvis Köpenhamns flygplats, Esrums Kloster, inkClub, Oriflame, Regeringen.se. Kundsamarbetena startas successivt under hösten och uppdragen kommer i flera fall att löpa långt in under 2014, säger han vidare.
 
Räknar man bort numera sålda Infolog slutar omsättningen på 41,5 miljoner kronor, vilket är en minskning med 21 procent jämfört med ifjol.
 
Rörelseresultatet för kvarvarande verksamhet uppgick till -9,9 miljoner kronor, exklusive poster av engångskaraktär om -45 miljoner konor, jämfört med -12,6 respektive -46,3 miljoner kronor ifjol. Reavinsten slutade på 54,3 miljoner kronor och resultatet efter skatt på 15,9 miljoner kronor (-47,2).
 
För årets nio första månader blev omsättningen för jämförbara enheter totalt 388,3 miljoner kronor, vilket är en minskning med 5,3 procent. Resultatet före skatt uppgick för samma period till 8,3 miljoner kronor.
 
För kvarvarande verksamhet uppgick omsättningen mellan januari och september till 170,8 miljoner kronor (207,9). Rörelseresultat och resultat efter skatt slutade på -17,7 respektive 8,4 miljoner kronor.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-11, 06:15

Grand Relations backar – miljon till ägarna

Pr-byrån Grand Relations tappar i byråintäkt under sitt senaste verksamhetsår (brutet i november). Dock kunde ägarna plocka hem vinst.

Affärerpr
2026-06-08, 10:00

Pr-entreprenör kliver in i hetluften på Bauer

Medieföretaget Bauer, som just nu tar strid om Göteborgs av JCDecaux som reklampartner för sina busskurer, tar in en tidigare pr-entreprenör som kommunikationschef.

arbetarrörelsermedierpr
2026-06-08, 00:30

Redgert växer till 60 med ny kvintett

Pr-byrån Redgert värvar en kvintett till Sverigekontoret som därmed kommer upp i drygt 60 medarbetare.

arbetarrörelserpr
2026-05-27, 01:28

Bellbird varken lyfter eller kraschar

Det blev varken kraschlandning eller raketlyft för kommunikationsbyrån Bellbird under 2025.

Affärerpr
2026-05-19, 06:20

Sverige tar åter hem NextGen PR

I fjol tog en duo från Geelmuyden Kiese i Sverige hem förstaplatsen i Next Gen PR World Cup. Nu vinner Sverige för andra året i rad. Denna gång med en duo från Wenderfalck.

pr
2026-05-05, 09:10

Tobiis komchef till pr-branschen

Det börsnoterade ögonrörelseföretaget Tobii tappar sin kommunikations-och marknadschef till pr-branschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 10:26

Geelmuyden Kiese värvar från Prime

Kommunikationsbyrån Geelmuyden Kiese värvar en meriterad kundsansvarig hos konkurrenten Prime.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 07:40

Lennox minskar men ökar marginalen

Pr-byrån Lennox minskade i omsättning och byråintäkt under helåret 2025, men ökade marginalen.

Affärerpr
2026-04-25, 07:05

Diplomatgruppen stuvade om och höll intäkterna

Diplomatgruppen, med de två byråerna Diplomat Communications och contentbyrån Tale, höll omsättningen under 2025 men tappade i vinst.

Affärerpr
2026-04-23, 09:45

Duo till Narva

Kommunikationsbyrån Narva värvar en duo som ska stärka teamen inom corporate-kommunikation och life science.

arbetarrörelserpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter…
  • SCB: Regeringspartierna tar stryk
  • Stockholm stad in i Järvaveckan – Turbulens på Timbro
  • Svenska Kraftnät hittar komdirektör i Linköping
  • Redgert växer till 60 med ny kvintett

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram