• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

14 Jan 2013

Microsoft ska få 100 företag att stänga kontoret

Förra året arrangerades Microsofts Jobba hemma-dagen för första gången.

Förra året arrangerades Microsofts Jobba hemma-dagen för första gången. Syftet med dagen är att belysa fördelarna med att jobba hemifrån och visa på vilka möjligheter det finns att göra så.
 
Över 50 företag och organisationer stängde då kontoret för en dag och lät medarbetarna jobba från sina hem.
 
Nu drar det ihop sig årets Jobba hemma-dagen, som i år är den 6 februari. Målet i år är att fördubbla antalet deltagande företag. Förutom Microsoft är också företag som IDG och Skype med och stöttar.
 
– Att stänga kontoret är inte det huvudsakliga, utan det handlar mer om att man visar att man tror på ett flexibelt arbete, att man är ett flexibelt och modernt företag som tycker att arbete inte är en plats utan något man gör, säger Rebecka Bjelfvenstam Keeling, inhyrd pr-konsult från JMW.
 
Hon berättar att mjukvaruföretaget jobbar mycket med sociala medier för att uppmärksamma dagen, bland annat Facebook och Twitter där de ”tipsar om olika, bra sätt att jobba hemifrån på”.
 
– Vi hoppas på att det sprider sig organiskt, att fler som kanske vill jobba hemifrån ska prata med sina chefer, att fler ledare tycker att det verkar som en bra grej att vara med på.
 
Microsoft har även haft rundabordssamtal med ett antal relevanta organisationer och opinionsbildare, som exempelvis Makalösa föräldrar, Gröna bilister och Världsnaturfonden.
 
– Vi jobbar på med många olika kontakter.
 
Hur ställer sig facken till Jobba hemma-dagen?
– Vi hade med en person från Unionen, som var väldigt positiv. Förra året skrev de en artikel i tidningen Kollega, om Jobba hemma-dagen. Det är främst med dem som vi pratat med, kanske mest för att många av Microsofts medarbetare är medlemmar i Unionen.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-05-13, 06:56

Minskad vinst med vinstutdelning på Strandberg Haage

Pr-byrån Strandberg Haage höll intäkterna under sitt senaste räkenskapsår, 2024, men tappade i lönsamhet. Det blev ändå över till vinstutdelning.

Affärerpr
2025-05-12, 14:43

Ebba Östlin – från Botkyrka till byrå

Ebba Östling, tidigare socialdemokratisk ordförande för kommunstyrelsen i Botkyrka äntrar pr-branschen.

arbetarrörelserpr
2025-05-08, 07:23

Insynskommittén: Så ska lobbyregistret fungera

Insynskommittén har just presenterat sitt förlag på lobbyregister, ett förslag som Moderaterna och Kristdemokraterna har reserverat sig mot.

Branschopinionsbildningpolitikpr
2025-05-06, 15:37

IOGT-NTO gör tummen upp för lobbyregister

Nykterhetsorganisationen IOGT-NTO är tidigt ute och gör tummen upp med en brasklapp för det lobbyregister som inynskommittén förväntas presentera på torsdag.

lobbyingopinionsbildningpolitikpr
2025-05-06, 14:37

Lobbyregistret prioriterat för Precis nya ordförande

De större pr-organisationernas organisation Precis ordförande, Intellectas vd Hampus Brynolf. En av hans prioriteringar blir att ta sig an det lobbyregister som insynskommittén förväntas föreslå torsdag 8 maj.

Branschpr
2025-05-06, 09:28

Förslag på lobbyregister kommer

Den parlamentariska ”insynskommittén” kommer att på torsdag presentera förslag på ett svenskt lobbyregister, enligt läckor till Dagens Nyheter.

lobbyingpolitikpr
2025-05-06, 08:23

Bindefeld minskar – men miljonutdelning

Pr-byrån Bindefeld tappade både lönsamhet och intäkt under sitt senaste räkenskapsår (brutet i juli). Men det räckte ändå till en miljonutdelning till ägarna.

Affärerpr
2025-05-05, 16:41

Här är Precis nya styrelse

De större pr-byråernas organisation Precis har fått en ny ordförande och en delvis ny styrelse.

Branschpr
2025-04-24, 14:55

Lumo utökar med tredje partner

Fyra år efter starten utser pr-byrån Lumo en tredje partner.

Affärerarbetarrörelserpr
2025-04-24, 14:41

500 hittar pa-konsulter från RK och Google

Kommunikationsbyrån 500 hittar två nya medarbetare till pa-teamet med erfarenheter från Regeringskansliet och det amerikanska it-bolaget Google.

arbetarrörelserpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”

2025-02-12, 11:34

”M och SD-ledamöterna vapenrasar – men av olika anledningar”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Ebba Östlin – från Botkyrka till byrå
  • Veckans Brief: Kombyrå vinner miljardupphandling –…
  • SVT erövrar ytterligare politisk Expressen-reporter
  • Trassligt för M att hitta landshövding efter AKB
  • Valet av M-ordförande i Stockholm – det står på spel

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram