• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

02 Feb 2011

”Mediernas självgodhet sänker trovärdigheten”

Nu börjar en ny tendens slå igenom i medias marknadsföring av sig själva och sina anställda: självgodhet. Överlägsen ledare på området är Svenska Dagbladet. Varje år inför och i samband med utdelandet av tidningens bragdmedalj i början av december tvingas vi sportintresserade läsare att traggla igenom sida upp och sida ner om tänkbara kandidater, tidiga vinnare etc under flera veckor i förväg.

Nu börjar en ny tendens slå igenom i medias marknadsföring av sig själva och sina anställda: självgodhet. Överlägsen ledare på området är Svenska Dagbladet. Varje år inför och i samband med utdelandet av tidningens bragdmedalj i början av december tvingas vi sportintresserade läsare att traggla igenom sida upp och sida ner om tänkbara kandidater, tidiga vinnare etc under flera veckor i förväg. På själva bragdmedaljdagen 2010 hade SvD hela förstasidan samt fyra uppslag (minst) om denna händelse. Den bedömdes nyhetsmässigt tydligen viktigare än pågående krig, olyckor och annat elände. Artikelmängden kompletterades naturligtvis med intervjuer med andra SvD-journalister eller jurymedlemmar, vars förträffligheter exponerades. SvD:s chefredaktör Lena K. Samuelsson motiverade satsningen med att ”den är ett tecken på gott självförtroende”. Jag skulle vilja påstå raka motsatsen.
 
Nu slår affärsnyhetskonkurrenten Veckans Affärer in på samma linje. Första numret på nya året 2011 innehåller bland annat fem egna reporters fotograferade på ett helt uppslag i färg inkl personliga kortpresentationer om deras förträffligheter. Hela artikeln är på tio sidor varav hälften, fem sidor, ägnas åt tvåspalts jätte-byline-foto av respektive reporter samt vidhängande enspalt text. Budskap: bilden och personen viktigare än texten. För säkerhets skull har redaktionen garderat med en omotiverad krönika kopplad till själva fotograferingen (!) av fotografen Micke Lundström. Krönikan var placerad på framträdande plats på redaktionssidan.
 
Ett tredje exempel är när veckotidningen Vecko-Revyns kvinnliga redaktion vek ut sig i sin egen tidning ”för att visa att även vanliga kvinnor kan vara stolta över sina kroppar”. Hade de tänkt snäppet längre än den egna naveln – à propos kroppar – skulle de naturligtvis tagit någon av sina läsare att vika ut sig, inte minst för trovärdighetens skull.
 
Vilken är tanken bakom allt detta? Vem behöver självgodhet i kolossalformat? Hur gynnas läsare och annonsörer? Det är väl en sak att jobba kreativt med utvecklingen av det egna varumärket. Men att tala i egen sak på det här sättet får ju motsatt effekt – trovärdigheten minskar radikalt. Kan ingen tala om för mediernas mediestrateger att deras uppgift är att leverera bra nyheter och analyser, inte att tala om för läsare och tittare hur bra de är. Det gör andra – om de gjort ett bra jobb.
 
Göran Sachs, kommunikatör

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

debatt

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-06-18, 01:03

”I Almedalen behöver blickarna riktas mot männen”

Män har sämre kunskap om cancer än kvinnor och dör oftare i sjukdomen. Det är en fråga som behöver lyftas under Almedalsveckan, anser Ulrika Årehed Kågström, generalsekreterare, Cancerfonden.

debatt
2025-05-28, 04:50

”Sverige kan ta hem it-molnet till Europa”

Sverige har chansen att bli ledande när Europa ska ta tillbaka initiativet från de amerikanska it-jättarna, inte minst vad gäller molntjänster. Men det behövs politiskt stöd. Det anser Joakim Öhman, vd och grundare av Elastx och svensk representant i EU-initiativet Cloud Agora.

debatt
2025-05-25, 08:53

Mattias Goldmann: Så vinner Romina Pourmokhtar (l) klimatvalet

DEBATT. Mattias Goldmann, vd för 2030-sekretariatet, bjuder på en ”dos valvinnande pragmatism”,  fem principer som klimat-och miljöminister Romina Pourmokhtar kan göra till liberalernas klimatpolitik om hon tillträder som partiledare.

debatt
2025-04-28, 05:44

”Vibe visar skillnaden mellan amatör och expert”

Vibe-skrivande är det nya och skillnaden mellan amatör och expert blir tydligare än någonsin, skriver Tobias Lennér, vd & partner på pr-byrån Rippler.

debatt
2025-03-31, 06:40

”Gjorde prinsessan Madeleine verkligen fel?”

Alkoholleverantörernas granskningsman (AGM) tycker att prinsessan Madeleine (Bernadottes) nya samarbetsprojekt med hudvådsföretaget Weleda och hennes inlägg på Instagram om detta, aktualiserar frågan om reklammärkning i sociala medier.

debatt
2025-03-23, 20:17

”Så kan marknadsförare anpassa sig till b2b-inflationen”

Det är inte bara priset på konsumentmarknadsföring som har ökat. Inflationen har även drabbat b2b-marknadsförarna. Och det innebär att det behövs ett nytt förhållningssätt till b2b-marknadsföring, anser Shafqat Islam, operativ chef på cms-företaget Optimizely.

debatt
2025-03-11, 08:51

Förslag: utse Bredbandsjesus och AKB till ai-förhandlare

En ledamot från AI-kommissionen vill se Jonas Birgersson och Anna Kinberg Batra utses till ai-förhandlare.

debattopinionsbildning
2025-02-20, 07:02

”Almega, Teknikföretagen och politiker bäddar för osäkerhet i it-sektorn”

När inte politiken lyssnar på branschen och när branschorganisationerna inte ger tydliga besked, skapas osäkra lagar som kan bromsa Sveriges tillväxt. Det gäller inte minst Uthyrningslagen som påverkar it-branschen, skriver Peter Hellgren, vd och Caterina Franceschi, företagsjurist och regionchef på Consid.

debatt
2025-02-20, 06:46

”Insatser från IAB och Sveriges Annonsörer behövs för ett rättvisare internet”

Reglering av Big Tech och insatser från branschorganisationer som IAB och Sveriges Annonsörer kan leda till öppnare och mer rättvist internet, hoppas Magnus Johansson, nordisk chef på The Trade Desk.

debatt
2025-01-17, 09:20

”Låt reklamen finansiera resorna – reformera SL”

Ordföranden för tre C-föreningar i Stockholm kritiserar Miljöpartiet i styret för Region Stockholm för sättet att driva lokaltrafiken i Stockholm. De vill bland annat få ner biljettpriserna genom reklamfinansierade resor.

debatt
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 09:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Prime ska bli spetsigt – erbjudanden och tjänster försvinner
  • Liberalerna har hittat en ny partiledare
  • Tidigare DI-medarbetare: Peter Fellman är svensk…
  • Liberalernas partiledar-pressträff skjuts upp
  • Tidigare M-minister till Rud Pedersen

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram