• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

18 Oct 2010

(m) mest och (sd) minst engagerade i företag

Av Socialdemokraternas närmare 15 000 kandidater till riksdag, landsting och kommun, har närmare 2 800 uppdrag i bolag. Därmed har Socialdemokraterna fler kandidater med bolagsengagemang än Moderaterna. Men Moderaterna har en andel kandidater med bolagsengagemang på 30 procent jämfört med 19 procent för Socialdemokraterna.

Av Socialdemokraternas närmare 15 000 kandidater till riksdag, landsting och kommun, har närmare 2 800 uppdrag i bolag. Därmed har Socialdemokraterna fler kandidater med bolagsengagemang än Moderaterna. Men Moderaterna har en andel kandidater med bolagsengagemang på 30 procent jämfört med 19 procent för Socialdemokraterna. Företagsvänliga Centerpartiet har något större en något större andel kandidater med företagsengagemang som Socialdemokraterna, men en lägre andel än Folkpartiet som ligger på 25 procent.
Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet spelar något av en egen liga med 13 respektive 15 procent kandidater med företagsuppdrag.
Sett till antal bolag med kandidater har drygt 7 000 bolag en moderat kandidat i styrelsen jämfört med 5 000 med socialdemokrater och drygt 3 000 med centerpartister och folkpartister. Endast 324 bolag har engagerat en Sverigedemokrat.

Procentuell andel kandidater i bolag.
(m) 30
(fp) 25
(mp) 21
(kd) 20
(c ) 20
(s) 19
(v) 15
(sd) 13
(spi) 14

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-11-13, 08:22

Kulturhuset och Storkyrkan lanserar Magdalena Anderssons bok – toppmoderat ser rött

När Kulturhuset bjuder in till boksläppssamtal med Magdalena Andersson (s) ser opinionsborgarrådet i Stockholm, Christofer Fjellner rött. Även Storkyrkan bjuder in till boksamtal med den socialdemokratiska partiledarens bok.

politikval 2026
2025-11-10, 12:09

SD-styrelsen avslår nästan alla motioner inför landsdagarna

Inför Sverigedemokraternas landsdagar 20-23 november i Örebro har partistyrelsen besvarat ett större antal motioner från medlemmarna. Det blev bifall på endast två.

politik
2025-11-07, 15:57

Sex nya i SDs styrelse

Med suppleanterna inräknade föreslås Sverigedemokraternas valberedning sex nya namn i styrelsen samtidigt som riksdagsledamoten Jessica Stegrud petas ut styrelsen.

arbetarrörelserpolitik
2025-11-04, 08:37

Här är Centerpartiets nya partiledare

Klockan tio idag håller Centerpartiet pressträff med valberedningen som ska presentera en efterträdare till Anna-Karin Hatt som har avgått som partiledare.

arbetarrörelserpolitik
2025-11-03, 14:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-11-03, 11:18

Kampanjen som ska lansera Simona Mohamsson (l)

Liberalerna kör igång en kampanj som ska göra partiledaren Simona Mohamsson mer känd. I kampanjen döps Simona Mohamsson om till bland annat ”Skolsson”. ”Mobilförbudsson”, ”Möjlighetsson”, ”Borgerligsson” och ”Knäckgängensson”.

kampanjpolitikval 2026
2025-11-02, 13:29

Anders Ygeman om turerna runt finansborgarrådet och Reformisterna

S-ledamoten Anders Ygeman är ordförande för Stockholms partidistrikt och har på pappret ett tungt inflytande till vem som ska utses till nytt finansborgarråd efter Karin Wanngård som oväntat avgicki augusti. Här ger han en bild över vad som hänt, hur stort inflytande Reformisterna egentligen har och om hans relation till uppstickaren Emilia Bjuggren.

politik
2025-10-29, 12:27

Aftonbladet i ordbråk med Moderaternas presschef

Moderaternas presschef har inför valet hamnat i ett praktbråk med Sveriges största tidning Aftonbladet. Föremålet för fejden är statsminister (m) Ulf Kristerssons dotter.

medierpolitik
2025-10-25, 12:13

Tidölaget till Strängnäs

Moderaternas partiledare och statsminister Ulf Kristersson samlar Tidöpartierna till samtal i hans hem i Strängnäs. Det berättar han i sitt tal på arbetsstämman i Västerås.

politikval 2026
2025-10-25, 10:52

Vad gör regeringen för att folk ska sluta köpa knark, Gunnar Strömmer (m)?

Tidöregeringen prioriterar hårt att bekämpa de kriminella gängen och deras narkotikaaffärer. Men vad gör regeringen för att få svenskarna sluta köpa knarket som finansierar gängen. Justitieminister Gunnar Strömmer (m) får frågan.

opinionsbildningpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Veckans Brief 36: Myndighet köpte pr för miljoner…
  • Kulturhuset och Storkyrkan lanserar Magdalena…
  • 500 växer med 3
  • L-motionärer vill luckra upp anti-SD-linjen
  • En ny och ny chef i Sacos styrelse

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram