• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

11 Jan 2019

LSS-utredningen gav skarpa reaktioner

LSS-utredningen lämnade i går sitt betänkande. Reaktionerna lät inte vänta på sig.

LSS-utredningen lämnade i går sitt betänkande. Reaktionerna lät inte vänta på sig.

I går lämnade den 10 januari lämnade den särskilda utredaren Gunilla Malmborg har idag överlämnat betänkandet Översyn av insatser enligt LSS och assistansersättningen.

I grova drag föreslår utredningen att staten ska ansvara för insatsen personlig assistans medan kommunerna ska vara huvudman för de nya LSS-insatser som föreslås.

SKL som organiserar kommunerna gör något av tummen upp:

”Vi ser positivt på att utredningen föreslår att staten blir ensamt ansvarig för assistansen, men de måste också ta det fulla kostnadsansvaret. Det är inte rimligt att kommuner ska betala för insatser de inte kan besluta om”, kommenterar Fredrik Lennartsson, chef på avdelningen för vård och omsorg vid Sveriges Kommuner och Landsting.

Men organisationerna som representerar brukarna, är inte alls positiva:

”Vi kan tyvärr konstatera att den statliga LSS-utredningen starkt fokuserar på besparingar, detta trots att besparingskravet i utredningsdirektiven togs bort under våren 2018. I stället föreslås stora förändringar som vi ser kommer att fortsätta rasera fungerande liv för väldigt många. Redan idag har över 140 000 personer varit tvungna att skära ner på arbetstiden eller sluta jobba på grund av att en närstående behöver deras hjälp”, kommenterar Lise Lidbäck, Neuros förbundsordförande.

”Ni river assistansen – och sviker barnen”, skriver Maria Persdotter, förbundsordförande i RBU, Riksförbundet för Rörelsehindrade Barn och Ungdomar

”Precis som vi befarat innebär förslaget förändringar, som leder till en fullständig nedmontering av LSS intentioner. Det handlar om förändringar vi aldrig kan acceptera, om ett kliv tillbaka till en tid då personer med stora funktionsnedsättningar saknade all rätt att bestämma över sina egna liv”, skriver Mikael Klein, Funktionsrätt Sverige.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

opinionsbildning

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-08, 09:18

REAKTIONERNA PÅ PISA: ”Kunskapskollaps” – ” Får inte bli startskott för en förenklad debatt”

UPPDATERAS. Intresseorganisationerna kring skolan reagerar starkt på Sveriges försämrade resultat i Pisa-undersökningen. Här är listan.

opinionsbildningutbildning & forskning
2026-09-07, 11:54

Bio- och drivmedel-organisationer får nya chefer

Organisationen Svensk Bioenergi, Svebio, tappar sin vd till drivmedelsföretagens organisation Drivkraft Sverige. Ersättaren har jobbat på Svenskt Näringsliv och Stegra.

arbetarrörelseropinionsbildning
2026-09-07, 06:53

V-ledaren besökte Hundstallet – virtuella hundar nästa

Hos organisationen Hundstallet som tar hand om och återetablerar utsatta hundar, är det full fart på både valrörelsen och på ett utvecklingsprojekt med virtuella hundar och insamling via blockkedja.

kampanjopinionsbildningval 2026
2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-06-16, 07:24

TCO och ST kritiska till regeringens beslut om tjänstemannaansvar

Den fackliga centralorganisationen TCO och dess medlemsförbund ST är kritiska till att riksdagen klubbade igenom propositionen Ett utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar.

opinionsbildningpolitik
2026-03-25, 16:35

Nykterhetslobbyn jublar över lobbyregistret

Nykterhetsorganisationen Movendi (tidigare IOGT-NTO, UNF och Junis)b jublar över att lobbyregistret införs.

lobbyingopinionsbildning
2026-03-17, 12:48

Skogsorganisationer gör tummen upp för skogs-lagrådsremiss

Regeringen har presenterat en lagrådsremiss med ”regelförenklingar för skogsbruk och tillsyn av skogsbruksåtgärder”. Hittills har två skogsägarorganisationer gjort tummen upp.

opinionsbildning
2026-03-11, 14:53

Toppolitikerna som bygger Företagarnas kampanj

Organisationen Företagarna gör inte som andra och anlitar skådespelare till sin reklam. Företagarna låter i ställer några av landets ledande politikerna göra jobbet. Gratis.

kampanjopinionsbildningval 2026
2026-03-04, 15:57

Fackförbund, V och SKR rasar mot regeringens skattebroms

Idag har regeringen tagit emot utredningen som föreslår en skattebroms för kommuner och regioner. Sveriges kommuner och regioner (SKR), Facken i välfärden och Vänsterpartiet ryter ifrån.

opinionsbildningpolitik
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Urban Ahlin blir pa-konsult
  • Kommunikationsbyråerna ökar till 11 miljarder kronor
  • De får sitta i riksdagen –  hela listan
  • The Labyrinth värvar grönt i Tyskland
  • Veckans Brief 28: 11 pa-experter om nya regeringen –…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram