Utrikesminister Ann Linde (s) sticker inte under stol med att Sveriges relation till Kina är ”ansträngd”. Men när det gäller relationen med Kina när det gäller näringslivet, som kring Huawei och Ericsson, finns inga raka besked att ge just nu.

Det har ju varit en del diskussioner kring Ericsson och Huawei. Har det hänt något där?

– Alltså, det är u Ygermans fråga. Jag är inte så uppdaterad på vad som händer där.

Men handelsminister Anna Hallberg (s), som också jobbar på UD, har varit djupt involverad i frågan, bland annat via en sms-växling med Ericssons koncernchef Börje Ekholm.

– Det ligger en rättsprocess och då får inte vi uttala oss.

Efter någon dag så kommer besked från Ann Lindes pressfolk, som fått Dagens Opinions frågeställning  mejlad till sig.

Frågorna lyder: ”Det har ju från kinesiska UD uttryckts missnöje med att Kinas telekomföretag Huawei inte får leverera 5G i Sverige. Det har också kommit hot om att Ericsson ska stängas ute i Kina. Detta har handelsministern varit involverad i. Så vad händer nu? För Sverige och Kina en dialog om detta? Hur är EU inkopplat? För ni dialog med näringslivet, som har uttryckt stor oro för situationen?”

Presstjänsten på UDs besked:

”5G-utrullningen är en prioriterad fråga för regeringen. 5G-systemen måste ha en hög nivå av säkerhet för att inte bli sårbara när allt mer av samhället digitaliseras. EU har tagit fram en verktygslåda för 5G-säkerhet och det sker ett regelbundet utbyte mellan EU-medlemsländerna och EU-kommissionen på området. Riksdagen har, på regeringens initiativ, behandlat och antagit lagstiftning som innebär att radiotillstånd kan förenas med villkor om krav på åtgärder för att skydda Sveriges säkerhet. Lagstiftningen tar inte sikte på något särskilt land eller någon särskild kommersiell aktör utan syftar enbart till att värna nationell säkerhet.”

”Utrikesdepartementet och Regeringskansliet har tagit del av kinesiska invändningar mot den svenska 5G-processen. Dessa invändningar har kinesiska företrädare framfört också i möten och samtal med Regeringskansliet och den svenska ambassaden i Peking”.

”Regeringen får inte bestämma hur en förvaltningsmyndighet ska besluta i ärenden som rör myndighetsutövning mot enskild. Det ankommer därför på rättsväsendet att ta ställning till överklagandena av PTS beslut”.

”Vad gäller relationen till Kina överlag ligger den hållning som redovisas i skrivelsen som antagits av riksdagen Arbetet i frågor som rör Kina fast. Som regeringen fastslår i skrivelsen är Kina allt viktigare för svensk tillväxt och svenska arbetstillfällen. Regeringens ambition är därför att utveckla de ekonomiska banden till Kina, inklusive genom ökad export och investeringar. Samtidigt ska Sverige fortsätta ställa tydliga krav på Kina när det gäller respekten för rättsstatens principer, demokrati och mänskliga rättigheter”.

UDs presstjänst avlutar med:  ”Regeringen för en kontinuerlig dialog med representanter för svenskt näringsliv”.

Så hur är egentligen Sveriges relation till Kina?
 – Den är ju ansträngd. Den beror framförallt på förläggaren Gui Minhai,  där vår svenska medborgare sitter fängslad. Vi har krävt hans frigivning och fortsätter att kräva det. Det är en negativ aspekt av vår relation med Kina, tyvärr, säger Ann Linde.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se