Hoten som höjer säkerheten runt statsministern
Den trettonde juli kom hotet som var riktat mot hela regeringen men som skickades till Rosenbad där statsminister Fredrik Reinfeldt (m) har sin arbetsplats. Brevet innehöll en enda mening.
“När vi sprängt familjen kan vi döda dig, fr”
Regeringskansliet polisanmälde brevet som rubricerades som Olaga hot mot gru
Den trettonde juli kom hotet som var riktat mot hela regeringen men som skickades till Rosenbad där statsminister Fredrik Reinfeldt (m) har sin arbetsplats. Brevet innehöll en enda mening.
“När vi sprängt familjen kan vi döda dig, fr”
Regeringskansliet polisanmälde brevet som rubricerades som Olaga hot mot grupp.
‑ Vi la ner förundersökningen. Vi har inget tips eller andra uppslag som vi kan jobba med, säger Charlotte Stenqvist på Citypolisen i Stockholm.
Beslutet om att förundersökningen är nerlagt kom till regeringskansliet den 30 augusti och i början av september höjdes säkerheten på Rosenbad och i de övriga kvarteren i regeringskansliet.
Enligt poliser som Dagens Opinion pratat med har det funnits flera ärenden på sistone där hotet mot regeringskansliet har utretts. En av dem är en politikerhatande man som hotat flera statsråd och vars identitet är känt för säkerhetsavdelningen på regeringskansliet.
Tonchi Percan
Tipsa dagens opinion
Lämna ett tips till oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.
Lämna ett tips
Använd formuläret nedan för att tipsa oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.