• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

26 Oct 2022

Helle Klein lämnar Dagens Arbete – attackeras av Ann Heberlein

Dagens Arbetes chefredaktör Helle Klein lämnar sin tjänst. Moderaten Ann Heberlein ser rött  

Helle Klein, som även är präst blir ny direktor för Sigtunastiftelsen.

”Med stor glädje konstaterar jag att vi rekryterat en strålande efterträdare till den nuvarande direktorn Alf Linderman. Det är viktigt att få en person som kan fortsätta att utveckla det spännande arbetet som bedrivs och som ser nödvändigheten av både tradition och förnyelse. Helle Klein, med all sin erfarenhet av både den kommersiella och ideella sektorn, kommer att vara en viktig ledare för en mångdimensionell institution i tiden”, kommenterar biskop Åke Bonnier, Sigtunastiftelsens styrelseordförande.

Men någon glädje uttrycker inte författaren och debattören och Moderaternas pressansvariga i Skåne, Ann Heberlein. Hon skriver på Facebook att hon reagerar på valet av en direktor med kopplingar till Socialdemokraterna. Ann Heberleins ”bedrövelse” över utnämningen har dock andra huvudorsaker:

”Det har mer med hennes sätt att bedriva opinion och bete sig i debatten att göra. Hon är en synnerligen obehaglig röst som inte drar sig för att ta till med de riktigt stora och vidriga etiketterna av de hon betraktar som motståndare, politiskt och religiöst”.

Dagens Opinion söker Helle Klein för mer info

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetarrörelser

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-12, 19:56

Anna Kinberg Batra lättar från elefantkyrkogården

Efter att ha hamnat på regerings kansliets ”elefankyrkogård” efter ha blivit av med jobbet som Landshövding i Stockholm, kastar Anna Kinberg Batra loss.

arbetarrörelser
2026-03-12, 14:07

Narva-tungviktare byter bo till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvare en tungviktare hos konkurrenten Narva.

Affärerarbetarrörelser
2026-03-10, 14:39

Klart med ny förbundsledning för läkarna

Fackförbundet Sveriges läkarförbund har hittat en ersättare till sin för detta ordförande Sofia Rydgren Stale, som har klivit upp och blivit ordförande för den fackliga centralorganisationen Saco.

arbetarrörelserarbetsmarknad
2026-03-09, 23:08

Byter Gävle-politiken mot storstads-pr

Efter elva år i kommunstyrelsen i Gävle ochj de senaste som andra vice ordförande lämnar moderaten för ett jobb inom public affairs i Stockholm.

arbetarrörelserpr
2026-03-09, 14:02

Kreab värvar grävredaktör

Pr-byrån Kreab hittar en ny konsult hos mediekoncernen Schibsted.

arbetarrörelserpr
2026-03-09, 13:24

De kan ta plats hos Sveriges kommunikatörer

Valberedningen i organisationen Sveriges kommunikatörer föreslår fyra nya namn till styrelsen inför årsstämman 18 mars.

arbetarrörelser
2026-03-05, 08:09

Handelskammarens vd blir pa-konsult

Västsvenska Handelskammarens vd tänkter inte gå i pension när han avgår. I stället för att mata duvor ska han jobba som pa-konsult.

arbetarrörelserpr
2026-03-04, 15:20

Sex ska stärka Nords pr-erbjudande

Nord DDB tar in sex nya medarbetare till byråns erbjudande inom inom pr, influencer marketing och sociala kanaler.

arbetarrörelserpr
2026-03-02, 22:04

SOS Barnbyar byter kom och opinionschefer

Organisationen SOS Barnbyar byter både kommunikations- och opinionschef.

arbetarrörelser
2026-02-26, 10:29

Från finsk it till fransk energi

Per Nordin har tagit steget från den finska it-koncernen Tieto till den franska energikoncernen Schneider.

arbetarrörelser
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kreab värvar grävredaktör
  • Veckans Brief 7: Pr-slaget om fregatterna * 16…
  • Scouterna: Moderaterna använder vårt varumärke utan…
  • Sex ska stärka Nords pr-erbjudande
  • Dagens Industris legendariska chefredaktör avliden

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram