• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

21 May 2021

Här är målen för biologisk mångfald som Sverige inte når

Naturskyddsföreningen och Världsnaturfonden WWF har utvärderat hur väl Sverige har uppfyllt Aichimålen för biologisk mångfald de senaste tio åren. Den rödgröna regeringen får rejält underkänt.

Naturskyddsföreningen och Världsnaturfonden WWF har utvärderat hur väl Sverige har uppfyllt Aichimålen för biologisk mångfald de senaste tio åren. Den rödgröna regeringen får rejält underkänt.

Naturskyddsföreningen och WWF kommer i sin rapport fram till att Sverige har ”misslyckats med att nå målen”.  Av 20 mål har Sverige på tio år delvis uppfyllt fyra.

Ett av problemen som pekas ut är att det ”saknas ett helhetsgrepp för att komma åt drivkrafterna bakom förlusten av biologisk mångfald såsom ohållbar produktion och konsumtion och ohållbart nyttjande av mark och vatten”. Det hänger samman med att regeringen har lagt in Aichimålen i det övergripande miljömålssystemet. Rapporteringen ”framstår som ofullständig och svåröverskådlig” och ”Aichimålen har därutöver ingen framträdande roll i myndigheternas rapporteringar”.
Insatserna som ändå har gjorts har varit ”otillräckliga” och många åtgärder är av ”administrativ karaktär”.

Med den befintliga miljöpolitikens finn ”en god juridisk grund för att stoppa uppenbart miljöskadliga subventioner och styrmedel”, men det går ”trögt”, anser WWF och Naturskyddsföreningen.

Dessutom bromsades regeringens planer på att göra 2020 till ett ”supermiljöår” av pandemin.


Så här har Sverige klarat Aichimålen under tio år
Kunskap om biologisk mångfald – framsteg, men inte uppnått.

Värdet av biologisk mångfald – inte uppnått, en del framsteg.

Subventioner och styrmedel – inte uppnått, en del framsteg.

Hållbar produktion och konsumtion – inte uppnått, utvecklingen går delvis åt fel håll.

Förlust av livsmiljöer – inte uppnått, utvecklingen går delvis åt fel håll.

Hållbart fiske – inte uppnått, inget har hänt.

Hållbart jord-, vatten och skogsbruk – inte uppnått, inget har hänt.

Föroreningar – inte uppnått, en del framsteg.

Invasiva arter – inte uppnått, en del framsteg, utvecklingen går delvis åt fel håll.

Sårbara ekosystem – inte uppnått, men framsteg.

Skyddade områden – målet delvis uppnått.

Hotade arter – inte uppnått, utvecklingen går åt fel håll.

Genetisk mångfald – inte uppnått, men en del framsteg.

Ekosystemtjänster – inte uppnått, en del framsteg.

Restaurering och anpassning – inte uppnått, en del framsteg.

Nagoyaprotokollet (reglerar användning av genetiska produkter) – målet delvis uppnått.

Nationell plan för biologisk mångfald – målet delvis uppnått.

Traditionell kunskap – inte uppnått.

Vetenskaplig kunskap – inte uppnått.

Resursmobilisering – målets delvis uppnått.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

klimat

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-02-02, 07:17

CommToAct erbjuder EU-finansierad hållbarhetsutbildning

Även om företag och organisationer i USA och andra länder tonar ner sin kommunikation inom mångfald och hållbarhet, så kör medlemsorganisationerna inom CommToAct i gång en EU-finansierad utbildning i hållbarhet för kommunikatörer och marknadsförare.

Branschklimat
2025-11-03, 07:21

Tvärstopp för vindkraften

Green Power Swedens nya statistik och prognos tyder på tvärstopp för utbyggnaden av vindkraften i Sverige.

klimatUndersökning & Analys
2025-09-23, 05:21

Stockholm Resilience samarbetar med konsultjätte

Den brittiska konsultjätten PwC sluter börjar samarbeta med Stockholm Resilience Centre.

klimatKundrörelser
2025-09-03, 07:05

2030-sekretariatetet: De är för dåliga att kommunicera klimatnytta

2030-sekretariatetet har korat tre finalister för sitt Greenhush-pris som utser de aktörer eller branscher som är sämst på att berätta om den klimatnytta de faktiskt tillför.

klimat
2025-08-31, 19:54

Branschen hyllar – naturskyddet sågar skogsutredningen

Åsikterna om skogsutredningens slutbetänkande kan delas upp i två läger: skogsindustrin i ett och naturskyddsorganisationerna i ett annat.

klimatopinionsbildningpolitik
2025-08-05, 08:22

Vattenfall vill skapa snackis med sjösnacks

Vattenfall sjösätter med hjälp av den brittiska skådespelaren Samuel L. Jackson och byrån Nord DDB snacks för att få till en snackis om havsbaserad vindkraft och livsmedelsproduktion.

energikampanjklimat
2025-07-02, 14:54

Bu och bä om EUs klimatmål

EU-kommissionens har presenterat förslag på delmål till 2040 till huvudmålet att bli det första klimatneutrala området i världen senast år 2050. Mottagande av svenska organisationer är blandat.

klimat
2025-06-27, 14:58

”Ebba Busch kan ta striden med militären om vindkraften”

KLIMATVALVINNARNA. Almedalsveckan 2025 är startskottet för partiernas profilering inför valet. 2030-sekretariatets vd Mattias Goldmann kommenterar varje dag hur respektive parti kan skapa en valvinnare via sin klimatpolitik. Näringsminister Ebba Busch och Kristdemokraterna har en möjlighet att ta en position genom att ta strid med militären om vindkraften.

almedalen 2025debattklimatval 2026
2025-06-27, 07:41

”V kan visa att vanliga arbetare drabbas värst när klimatet ändras”

Vänsterpartiet har inför de senaste valen hamnat högst i stora miljöorganisationers rankingar, men i praktiken är det sedan helt andra frågor partiet har valt att ta strid för. Många klimatengagerade minns också hur partiet utlovade Sverigepriser på fossila drivmedel och ville stoppa ny elöverföring mellan Sverige och omvärlden, och hur den tidigare klimatpolitiska talespersonen Jens Holm lämnade uppdraget i protest mot partiets politik. Vem som nu har uppdraget är det få som vet, och det är oklart i vad mån partiet backat från sina tidigare ur klimatperspektiv så negativa löften eller om de fortsatt gäller – och om partiledningen vid nästa prishöjning på el eller drivmedel kommer med något liknande igen. Väljarframgångarna i EU-valet handlade nog inte enbart om Jonas Sjöstedt som folkkär person utan också om hur han starkt profilerade klimatfrågan. Det kan visa vägen framåt för partiet, som skulle kunna ha hög trovärdighet i att konkretisera det ofta vagt hållna begreppet klimaträttvisa. Här finns definitivt en berättigad kritik av hur lite av de många miljarderna för den gröna omställningen som kommit de mindre bemedlade till godo. Alltifrån elbilspremier till solcellsstöd gagnar de som redan har det gott ställt, medan kollektivtrafiken blivit dyrare och begagnade elbilar knappt går att uppbringa i Sverige längre. Därtill kan Vänsterpartiet med trovärdighet visa hur det är vanliga arbetare som drabbas värst när klimatet ändras, både i Sverige och utomlands med den internationella solidaritet som vänstern akut behöver omprofilera för att den inte ska vara en allvarlig black om foten. En sådan profilering skulle...

almedalen 2025debattklimatval 2026
2025-06-25, 16:00

”Inte bäst för MP att vara Socialdemokraternas utlokaliserade hållbarhetsavdelning”

KLIMATVALVINNARNA. Almedalsveckan 2025 är startskottet för partiernas profilering inför valet. 2030-sekretariatets vd Mattias Goldmann kommenterar varje dag hur respektive parti kan skapa en valvinnare via sin klimatpolitik. Han tycker att Miljöpartiet ska fundera över sin roll som ”Socialdemokraternas utlokaliserade hållbarhetsavdelning”.

almedalen 2025debattklimat
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • S presenterar plan på att stoppa vinster i skolan
  • Veckans Brief 5: Konsulterna som ska ge S valseger –…
  • Naturvetarnas påverkanschef värvas av TCO-förbund
  • Konkurrent snor EFNs stjärnanalytiker
  • Jeffrey Epsteins okända svenska koppling – den…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram