• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

26 Apr 2019

Greta Thunbergs rörelse vägrade ta emot reklambranschens prestige-pris

Reklambyråernas förening Komm ville dela ut sitt prestigefulla pris Titanpriset till Fridays For Future, den globala klimatrörelsen som startades av Greta Thunberg. Men Komm fick nobben. Dess avgående ordförande David Orlic berättar om hur Komm ens kom på tanken att reklambyråerna skulle premiera skolungdomarnas klimataktion.

Reklambyråernas förening Komm ville dela ut sitt prestigefulla pris Titanpriset till Fridays For Future, den globala klimatrörelsen som startades av Greta Thunberg. Men Komm fick nobben. Dess avgående ordförande David Orlic berättar om hur Komm ens kom på tanken att reklambyråerna skulle premiera skolungdomarnas klimataktion.

Reklambranschen, som glatt säljer flygresor och bensin och bilar och annat som släpper ut CO2, tyckte det var helt rätt att dela ut Titanpriset för ” nyskapande kommunikation som inspirerar människor och bryter konventioner för hur företag och organisationer kan agera i samhället” till Fridays For Future.

”Styrelsen i Komm var helt enig”, uppger Komm.

Dock valde Fridays for Future att tacka nej till att ta emot Titanpriset med motiveringen att ”eftersom vi jobbar med strejker och demonstrationer för att få fram vårt budskap, måste vi avstå från att ta emot det. Vi vill med detta belysa att vi alla måste ändra på vår konsumtion för att klara 1,5 graders-målet i enlighet med Parisavtalet”.

”Att de avstår priset är en påminnelse till kommunikationsbranschen om vad som förväntas av oss från en ny generation medborgare och konsumenter. Vi ser er, vi hör er och vi beundrar er”, skriver Komms avgående ordförande David Orlic.

Varför dela ut Titan-priset till en icke-professionell organisation?
”
Titan är ett specialpris som tidigare gått till såväl stora företag som små organisationer och kommer göra det igen. Förra året delades det till exempel ut till de samordnande krafterna bakom #metoo-uppropet”, svarar David Orliv via sms.

Varför berättade ni inte om det på Guldäggsalan där Titanpriset normalt delas ut?
”Fridays for Future var tydliga med att de inte ville ha den uppmärksamheten inför eller under galan. Vi respekterade självklart det och valde att kommunicera det helt transparent dagen efter Guldägget istället.”

När man delar ut den här typen av utmärkelse, handlar det inte i första hand om att få spegla sig i en framgångsriks organisations glans?
”
Nej. Det handlar, ordagrant, om att lyfta fram nyskapande kommunikation som brutit konventioner och som är utom tävlan i de andra kategorierna.”

Fridays for future är en organisation som får mycket uppmärksamhet och kan få det eftersom den inte behöver ge några svar. Hur ser du på det?
”
Jag tror att de får mycket uppmärksamhet för att de adresserar vår tids viktigaste politiska fråga på ett mycket engagerande och skickligt sätt. Vi har alla en roll att spela – deras är att kräva svar från oss i politiken och näringslivet”, anser David Orlic.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärerklimat

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-28, 06:56

Martin Schori till krisbyrå

Aftonbladets förrabiträdande redaktionschef Martin Schori ingår en utbildningspakt med en pr-byrå specialiserad inom krishantering.

Affärerkrishanteringmedier
2026-04-27, 07:40

Lennox minskar men ökar marginalen

Pr-byrån Lennox minskade i omsättning och byråintäkt under helåret 2025, men ökade marginalen.

Affärerpr
2026-04-26, 07:49

Veckans Brief 13: Strategin som ska lyfta MP– Ros & ris till Kry i kris

I Veckans Brief nummer 13 berättar vi om Miljöpartiets strategi inför valet. Vår krispanel benar ut hur Kry klarade krisen efter Ekots granskning Nätläkarna. Byrån Redgert ger sin vision för icke traditionell public affairs. BI berättar om första budgivaren på Ny Teknik förlag och om varför Skandia lägger om kommunikationen. Pus massor med annat.

Affärer
2026-04-25, 07:05

Diplomatgruppen stuvade om och höll intäkterna

Diplomatgruppen, med de två byråerna Diplomat Communications och contentbyrån Tale, höll omsättningen under 2025 men tappade i vinst.

Affärerpr
2026-04-21, 08:03

RAPPORT: Influerare och Tiktok viktig för unga i valet

Utvecklingen av ai och Tiktok-vågen till trots, så är fortsatt de traditionella medierna viktigast när de svenska väljarna ska informera sig inför valet. Men för födda på 00-talet har Tiktok och influerare en framskjuten plats. Det visar en ”valspecial” från Internetstiftelsen.

Affärer
2026-04-20, 13:21

Affärsvärlden köper revisions-tidning

Nya Klara Publishing, som driver Affärsvärlden, förvärvar tidningen Revisionsvärlden.

Affärermedier
2026-04-19, 12:35

L-politiker tar strid efter att ha blivit ”hånad” av ”klimataktivister ” hos Naturskyddsföreningen

Under ett panelsamtal på ett seminarium om restaurering av naturen, avbröts ledamöter från Liberalerna och Moderaterna av publiken. Elin Nilsson, L-ledamot tycker att klimatrörelsen har blivit alltmer ”vänsteraktivistisk” och bävar inför kommande panelsamtal. Karin Lexén, generalsekreterare för Naturskyddsföreningen, som ordnade panelsamtalet, har en annan syn på saken.

klimatpolitik
2026-04-15, 05:46

StrandbergHaage minskar –  håller vinsten

Pr-byrån StrandbergHaage höll vinsten uppe genom att minska på bemanningen. Det visar bokslutet för 2025.

Affärer
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
2026-04-07, 06:51

Reform Society backar men håller vinsten

Pr-byrån Reform Society tappade i omsättning och byråintäkt under sitt senaste räkenskapsår (brutet i november), men höll rörelseresultatet.

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Tar vägen från facket till taxin
  • Grundaren går men Swedish FinTech Association består
  • Konsumentverket granskar 40 influerare – här är listan
  • Knapp vinst för Dagens ETC efter minskat stöd
  • VÄLJARBAROMETRARNA I APRIL: Instituten minst överens…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram