• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

07 May 2013

Grayling värvar ir-chef från krisbolag

Anders Antonsson har tidigare jobbat på byrån RHR, som för ett år sedan slogs ihop med Grayling. Han berättar att han därför haft löpande kontakt med byrån och sina tidigare arbetskamrater.   – Jag kände att det nu var ett bra tillfälle att ta en ny kontakt och fråga om de var intresserade av att hitta ett samarbete på något sätt.

Anders Antonsson har tidigare jobbat på byrån RHR, som för ett år sedan slogs ihop med Grayling. Han berättar att han därför haft löpande kontakt med byrån och sina tidigare arbetskamrater.
 
– Jag kände att det nu var ett bra tillfälle att ta en ny kontakt och fråga om de var intresserade av att hitta ett samarbete på något sätt. De nappade och ringde om jag ville jobba där, säger Anders Antonsson.
 
Att han lämnar Northland Resources stod klart igår efter att gruvbolaget skickade ut ett pressmeddelande.
 
– Det var tillfälligheternas spel. Northland Resources har i dag lanserat en ny företagsobligation för att finansiera verksamheten och i samband med det arbetet tyckte jag att det var ett bra tillfälle att byta jobb och lämna över till mina kollegor som ska fortsätta arbeta i bolaget en längre period, säger han.
 
Anders Antonsson har varit ir-chef på Northland Resources de senaste två åren. Den senaste tiden har han också synts mycket under krisen för bolaget.
 
– Det har varit en intressant men också jobbig period i och med att vi tvingas hitta finansieringen för det arbete vi hade planerat att genomföra i januari. I samband med det sjönk aktiepriset ganska dramatiskt och mång aktieägare såg sitt värde försvinna. Det har varit mycket fokus på att förklara vad som hänt och försöka få förståelse för de åtgärder vi tvingats vidta för att finansiera bolaget framöver, säger han.
 
Anders Antonsson har tidigare även jobbat som kommunikationsdirektör på Intrum Justitia där han var ansvarig för att bygga upp corporate communications- och ir-funktionerna i samband med börsnoteringen 2002.
 
På Grayling, som minskat ner kontoret i Stockholm till ett tiotal anställda, får han rollen som senior konsult med inriktning på finansiell kommunikation och kommer att vara verksam i både Stockholm och Malmö.
 
Vad får du för lön?
– Jag får en lön som är gängse för den typen av uppdrag. Det finns ingen anledning att prata siffror.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-16, 08:40

Byd skaffar pr-byrå

Det kinesiska elbilsvarumärket Byd, som utmanar Tesla om världsherraväldet, har skaffat en pr-byrå i Sverige.

Kundrörelserpr
2026-03-09, 23:08

Byter Gävle-politiken mot storstads-pr

Efter elva år i kommunstyrelsen i Gävle ochj de senaste som andra vice ordförande lämnar moderaten för ett jobb inom public affairs i Stockholm.

arbetarrörelserpr
2026-03-09, 14:02

Kreab värvar grävredaktör

Pr-byrån Kreab hittar en ny konsult hos mediekoncernen Schibsted.

arbetarrörelserpr
2026-03-09, 08:11

Agera upp 56 procent

Pr-byrån Agera ökade både lönsamhet och byråintäkt under 2024.

Affärerpr
2026-03-05, 08:09

Handelskammarens vd blir pa-konsult

Västsvenska Handelskammarens vd tänkter inte gå i pension när han avgår. I stället för att mata duvor ska han jobba som pa-konsult.

arbetarrörelserpr
2026-03-04, 15:20

Sex ska stärka Nords pr-erbjudande

Nord DDB tar in sex nya medarbetare till byråns erbjudande inom inom pr, influencer marketing och sociala kanaler.

arbetarrörelserpr
2026-03-04, 10:02

Prat vinner chips-pitch

Pr-byrån Prat vinner en pitch om ett chipsvarumärke.

Kundrörelserpr
2026-03-03, 15:53

Klart med programledare och rörligt format för Spinn

Pr-byråernas organisation Precis tillkännager programledaren för Spinngalan 2026, en utmärkelse som premierar kampanjer som bärs fram av förtjänta medier.

Branschpr
2026-03-02, 07:16

Urban Advisors ner 14 procent

Pa-byrån Urban Advisors tappade i både intäkt och lönsamhet under sitt senaste räkenskapsår (brutet i september).

Affärerpr
2026-02-26, 12:25

Paritee växlar upp i USA

Byråkoncernen Paritee, som bland annat driver Geelmyuden Kiese, förvävar ytterligare en byrå i USA.

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kreab värvar grävredaktör
  • Narva-tungviktare byter bo till Bellbird
  • Veckans Brief 8: Aftonbladets radio – tillståndet…
  • Dagens Industris legendariska chefredaktör avliden
  • IR Nordic: De är bäst på ir i Sverige

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram