• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

18 Jun 2013

”Gratiskampanjer slåss om 45 brons ‑ Cannes en fiskdamm för vuxna”

Jag kanske är avundsjuk för att jag inte hinner bränna en vecka på att hänga i Cannes Lions, kanske är det därför jag funderar på vad tävlingen står för egentligen. Cannes Lions betraktas som ett inofficiellt VM i reklam. Givet det borde alla seriösa branschjournalister vara på plats. Så varför tycker inte jag det är prioriterat?

Jag kanske är avundsjuk för att jag inte hinner bränna en vecka på att hänga i Cannes Lions, kanske är det därför jag funderar på vad tävlingen står för egentligen. Cannes Lions betraktas som ett inofficiellt VM i reklam. Givet det borde alla seriösa branschjournalister vara på plats. Så varför tycker inte jag det är prioriterat?
 
I pr-klassen nominerades 158 bidrag, varav sju var svenska. Av dessa var fyra kampanjer för Civil Rights Defenders. Byråerna har levererat fyra gratiskampanjer till en behjärtansvärd organisation. Inga tuffa ekonomiska ramar, inga supervässade konkurrenter som slåss om marknadsandelar, inga tacklingar, ingen ram, fritt spelrum för kreativitet och lek. Känslan är dubbel. För vad kan väl vara viktigare än att försvara mänskliga rättigheter? Samtidigt, varför är inte Red Bull med och tävlar? Eller ICA, eller kärnkraftsbranschen eller Statoil? Lite ful-pr, någon?
 
Och sedan tänker jag, wooooow, fyra lejon till Prime. Eller "inte mindre än fyra lejon" som det heter i branschpressen. Så kollar jag i vinnarlistan och konstaterar att holy shit att av 158 nomineringar belönas 95 med lejon fördelat på 1 grand prix, 20 guld, 29 silver och 45 brons. Brukar det inte vara ett guld, silver och brons i VM? Här verkar tänket vara mer som på barnkalas där alla måste vinna så att ingen blir ledsen. Fiskdamm för vuxna.
 
Så vad har vi? Gratiskampanjer som tävlar om gruvligt devalverade medaljvalörer. Ovärdigt?

Ja, egentligen. Inte ens barn skulle begripa sig på varför ett världsmästerskap inte ger sig på att kora tre vinnare i varje tävling.

Här ska de insatta inflika att pr-kategorin minsann består av flera delkategorier, som "best use of sponsorship" eller "Retail and E-commerce, including Restaurants". Så särskilt avgörande verkar de dock inte vara eftersom ett och samma bidrag lätt kan tävla i olika klasser.
 
Självklart är alla priser och klasser ett smart trix från arrangörerna att få så många besökare som möjligt att lägga dyra cash på att vallfärda till Cannes. Sedan måste alla hålla bubblan intakt, konsulterna, arrangörerna, branschjournalisterna, det allmänna branschfolket, kunderna, alla hjälps åt för att hålla illusionen av att spektaklet är av yttersta vikt vid liv. Så att det går att åka nästa år. Och nästa år.
 
Den värdigaste vinnaren av pr-kategorin är väl arrangören som år efter år får världen att tycka att denna fiskdamm för vuxna är årets väsentligaste händelse, så viktigt att reklambyråer som avskedar folk på hemmaplan ändå skickar sina värdefullaste konsulter på fiskafänge på den soldränkta stranden i Cannes.
 
Så där. Nu känns det lite mindre surt att jag inte kunde åka på "reklam-VM".
 
Rolf van den Brink, ansvarig utgivare, Dagens Opinion
 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

bloggar

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2020-04-05, 11:54

”Bonnier borde inte ta emot statsstöd när fria medier behövs som mest”

Bonniers medier tar emot statsstöd när regeringen stärker makten samtidigt som ägarna tar hem miljarder genom en försäljning av Bonnier Broadcasting till statliga Telia. ”Dumsnålt”, tycker Dagens Opinions ansvariga utgivare Rolf van den Brink.  

bloggar
2018-08-02, 05:06

”För vem vajar Regnbågsflaggan?”

Regnbågsflaggan som symbol för HBTQ-rörelsen skapades 1978 i San Fransciso. I dag vajar den under Prideveckan självklart på Stockholms bussar, vid bostäder, utanför Hemköp och hos Utrikespolitiska institutet, för att nämna några få.

bloggar
2018-07-29, 08:17

”Brinnande valrörelse – deja vu från 2014”

Jag brukar tänka på tiden som en spiral. En spiral som för oss tillbaka till samma lägen men på en annan nivå. Eller kalla det deja vu.  

bloggar
2018-07-18, 13:22

Världens största AI-mingel

SAKER MAN SER. Stockholm ordnar världens största konferens inom artificiell intelligens. Helsingfors ståtade med ett kanske något mindre intelligent möte. Men valet av plats för champagneminglet, Vasamuséet, förde tankarna till Socialdemokraternas val av plats för valvakan 2010, Tekniska Muséet.        #faim  #ijcai   

bloggar
2018-04-30, 11:44

”Blir de ensamkommande sista dansen för Annieansen?”

Jag minns Almedalsveckan förra året. Centerpartiet var brännheta och Annie Lööf omnämndes gång på gång som Alliansens egentliga ledare. Annieansen blev det nya samlingsnamnet för de fyra. Nu blåser vindarna åt annat håll- De senaste dagarna har varit hektiska för Annie Lööf.

bloggar
2018-04-15, 14:10

”Det nya svarta är inte en knytblus eller hijab”

Hijabuppropet startade 2013 som stöd till alla kvinnor som trakasseras för att de bär hijab. Tanken var att få opinionsbildare att sätta på sig hijab för att visa stöd och solidaritet för kvinnor som bär slöja. Uppropet startade efter att en gravid kvinna i hijab ska ha misshandlats av en främmande man på en parkering i Fagersjö.

bloggar
2018-03-30, 13:41

”Cashkamp driver lobbysmedjornas klasskamp”

Partiledarna för Sveriges två största partier tonar ner de klassiska konfliktytorna i debatten. Moderaternas Ulf Kristersson talar om vikten av ett vuxet samtal, möjligheten till social rörlighet och om behovet av stora, breda reformer som lägger grunden för nästa 20 svenska år. Socialdemokraternas Stefan Löfven trycker på behovet av överenskommelser över blocken. De tunga analytikerna tar till gal-tan-skalan för att ge en uppdaterad bild över väljarkåren agerande.

bloggar
2018-01-26, 10:27

”Valrörelsen igång och all time low (svt)”

I sedvanlig strategisk stil gick Socialdemokraterna till offensiv runt årsskiftet. Tre av partiledare Stefan Löfvens möjliga efterträdare tycks ha fått göra gesällprov. Det gick så där. Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson fick bära in i valrörelsen frågan om hur nyanlända ska förses med svenska värderingar.

bloggar
2017-10-08, 08:59

”Sprid ljus över skuggbudgetarna”

I fredags klockan 12 kallar finansmarknadsminister Per Bolund (mp) och finansminister Magdalena Andersson (s) till presskonferens. På agendan står att att kommentera oppositionens budgetmotioner, så kallade skuggbudgetar. Och det finns en del skugga att sprida ljus över.

bloggar
2016-07-28, 22:05

Sveriges Annonsörer: åldersgräns på sociala medier är omöjligt

– Själv har jag en ganska liberal inställning och är ingen större anhängare av en åldersgräns. Däremot tror jag att det är viktigt att föräldrarna håller koll på och intresserar sig för vad barnen gör, säger Anders Ericsson.

bloggar
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kreab värvar grävredaktör
  • Narva-tungviktare byter bo till Bellbird
  • Dagens Industris legendariska chefredaktör avliden
  • Veckans Brief 8: Aftonbladets radio – tillståndet…
  • IR Nordic: De är bäst på ir i Sverige

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram