• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

11 Feb 2016

Friends Agenda värvar nykter pr-konsult

– Jag vill jättegärna få vara med och jobba med mer komplexa, kommunikativa utmaningar, vilket jag ser att får större möjlighet att göra här, men jag får också faktiskt använda den kommunikativa kunskap och erfarenhet som jag har till att verkligen driva Friends kunder tillsammans, säger hon.   På Ungdomens Nykterhetsförbund jobbade hon bland annat med kampanjen Bryt, som hon ansvarade för.

– Jag vill jättegärna få vara med och jobba med mer komplexa, kommunikativa utmaningar, vilket jag ser att får större möjlighet att göra här, men jag får också faktiskt använda den kommunikativa kunskap och erfarenhet som jag har till att verkligen driva Friends kunder tillsammans, säger hon.
 
På Ungdomens Nykterhetsförbund jobbade hon bland annat med kampanjen Bryt, som hon ansvarade för. Amanda Borg har tidigare även jobbat som projektledare på Röda Korset och Kvinna till kvinna. Utöver en fil.kand. i pr och kommunikation har Amanda Borg även en fil.mag. i fred och utvecklingsarbete från Linnéuniversitetet.
 
Hon jobbar sedan två veckor som pr-konsult på Friends Agenda.
 
– Det känns jätteroligt. Friends Agenda är en fantastisk plats att vara på, omgiven av massa drivna personer, som faktiskt tycker att det är världens roligaste jobb, och spännande kunder, säger hon.
 
Vad får du för lön?
– Det kommer jag inte svara på.
 
Friends Agendas vd Sara Leffler Morge säger i en kommentar:
 
– Amanda har allt vi letar efter i en ung lovande konsult; kreativitet, ödmjukhet och en förmåga att förstå komplexa utmaningar och hitta lösningar som inte bara får kunden att framstå som bättre, utan faktiskt bli bättre.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-16, 08:40

Byd skaffar pr-byrå

Det kinesiska elbilsvarumärket Byd, som utmanar Tesla om världsherraväldet, har skaffat en pr-byrå i Sverige.

Kundrörelserpr
2026-03-09, 23:08

Byter Gävle-politiken mot storstads-pr

Efter elva år i kommunstyrelsen i Gävle ochj de senaste som andra vice ordförande lämnar moderaten för ett jobb inom public affairs i Stockholm.

arbetarrörelserpr
2026-03-09, 14:02

Kreab värvar grävredaktör

Pr-byrån Kreab hittar en ny konsult hos mediekoncernen Schibsted.

arbetarrörelserpr
2026-03-09, 08:11

Agera upp 56 procent

Pr-byrån Agera ökade både lönsamhet och byråintäkt under 2024.

Affärerpr
2026-03-05, 08:09

Handelskammarens vd blir pa-konsult

Västsvenska Handelskammarens vd tänkter inte gå i pension när han avgår. I stället för att mata duvor ska han jobba som pa-konsult.

arbetarrörelserpr
2026-03-04, 15:20

Sex ska stärka Nords pr-erbjudande

Nord DDB tar in sex nya medarbetare till byråns erbjudande inom inom pr, influencer marketing och sociala kanaler.

arbetarrörelserpr
2026-03-04, 10:02

Prat vinner chips-pitch

Pr-byrån Prat vinner en pitch om ett chipsvarumärke.

Kundrörelserpr
2026-03-03, 15:53

Klart med programledare och rörligt format för Spinn

Pr-byråernas organisation Precis tillkännager programledaren för Spinngalan 2026, en utmärkelse som premierar kampanjer som bärs fram av förtjänta medier.

Branschpr
2026-03-02, 07:16

Urban Advisors ner 14 procent

Pa-byrån Urban Advisors tappade i både intäkt och lönsamhet under sitt senaste räkenskapsår (brutet i september).

Affärerpr
2026-02-26, 12:25

Paritee växlar upp i USA

Byråkoncernen Paritee, som bland annat driver Geelmyuden Kiese, förvävar ytterligare en byrå i USA.

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Narva-tungviktare byter bo till Bellbird
  • Veckans Brief 8: Aftonbladets radio – tillståndet…
  • IR Nordic: De är bäst på ir i Sverige
  • Toppolitikerna som bygger Företagarnas kampanj
  • Anna Kinberg Batra lättar från elefantkyrkogården

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram