Åse Lindskog började på Ericsson i början av 2000-talet. De första nio åren jobbade hon som presschef och de sista tre som ir-chef.
Men efter 12 år på telekomjätten kände hon att det var dags att göra annat, berättar hon.
– Innan jag började på Ericsson var jag lite på gång att börja i konsultbranschen. Sedan dök jobbet på Ericsson upp och jag tänkte att det vore bra att jobba där några år, få erfarenhet från ett storföretag. Det blev 12 år. Men det här med att vara konsult har alltid legat i bakhuvudet och det kändes som att det nu var dags, säger Åse Lindskog.
På Box IR blir hon senior rådgivare.
– Jag ska vara ute och träffa våra kunder och försöka göra ett så bra jobb som möjligt. Jag hoppas min erfarenhet kan vara till nytta för våra kunder, säger hon.
Under sin tid på Ericsson har Åse Lindskog och företaget varit med om en hel del kommunikativa utmaningar. Hon fick bland annat hantera it-bubblans efterdyningar som senare ledde till den största nyemissionen i Sverige. Hon var även med om sammanslagningen och uppdelningen av Sony Ericsson.
– Det har ju hänt så väldigt mycket under mina tolv år. Hela företaget har gått igenom en kulturell förändring, med finansiella kriser och spionaffärer. Det har varit en lång radda av händelser som gett mig mycket erfarenhet, säger Åse Lindskog.
Hur känns det då?
– Jättekul. Lite pirrigt förstås, men spännande och kul.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
