• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

16 Mar 2015

De vann Hack for Sweden

Svenska myndigheter har gått ihop och startat tävlingen Hack for Sweden. Anledningen till initiativet är att främja utveckling av nya tjänster och produkter med hjälp av myndigheters öppna data.    Hack for Sweden 2015 hölls hos Naturvårdsverket i Stockholm. Eventet är inte bara en tävling utan även en gemensam plattform för studenter, utvecklare, datajournalister, innovatörer och myndigheter kring myndigheters öppna data. 

Svenska myndigheter har gått ihop och startat tävlingen Hack for Sweden. Anledningen till initiativet är att främja utveckling av nya tjänster och produkter med hjälp av myndigheters öppna data. 
 
Hack for Sweden 2015 hölls hos Naturvårdsverket i Stockholm. Eventet är inte bara en tävling utan även en gemensam plattform för studenter, utvecklare, datajournalister, innovatörer och myndigheter kring myndigheters öppna data. 
 
Priset Hack for Sweden Award 2015 delas ut till det bidrag som bäst har kombinerat data på ett "kreativt" sätt och skapat den "bästa och mest nyskapande" tjänsten som "tydligt "påvisar nyttan med myndigheternas öppna data.

IT-minister Mehmet Kaplan skötte prisutdelningen. Tjänsten Varsko tilldelades Hack for Sweden Award. Tjänsten är gjord för att kunna informera människor om olyckor och katastrofer som skett i våra närområdet. Genom sms, mail eller sociala medier meddelas privatpersoner om olyckliga händelser som är relevanta för den kommun eller län där man bor.  

Det var fyra studenter från Linköpings universitet som utvecklade Varsko. Johan Holmlund, Emma Melander, Olivia Kassander och Erik Sandrén belönas med en resa till San Francisco och Silicon Valley.

 
Vinnare i övriga kategorier:

Bästa visualisering vann ett tillägg till webbläsaren som ger användaren områdesdata när man söker nytt boende.
Bästa affärsnytta tilldelades Appen artDex. Den ska uppmuntra unga att genom ett spel upptäcka och rapportera djur de ser i naturen.
Pris för bästa nytta för allmänheten fick tjänsten dödsorsak.se som ska öka medvetenheten hos svenskarna av vad man faktiskt dör av.
Juryns specialpris för teknisk höjd fick sök- och analystjänsten Fråga Sverige. Den ska på ett enkelt sätt synliggöra många myndigheters data genom en enkel sökning. 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-12-06, 11:39

Milttons Sverigechef lämnar

Efter tre år lämnar den finska kommunikationskoncernen Milttons Sverigechef Jesper Brandt jobbet. Han avgår den 31 december 2025.

arbetarrörelserpr
2025-12-04, 08:59

Paritee köper norsk 80-miljoners byrå

Paritee, som inledde banan som byråkoncern med att förvärva den klassiska norska byrån Geelmyuden Kise, har efter en serie europeiska förvärv, åter shoppat norskt. Denna gång med tonvikt på public affairs.

Affärerpr
2025-12-02, 00:53

Kortlivad SKR-direktör till pr-byrå

SKRs förra kommunikationsdirektör går till pr-branschen.

arbetarrörelserpr
2025-12-01, 15:25

Prat PR upp 4,5 procent – över 50 miljoner i omsättning

Pr-byrån Prat firar 25 år som byrå med att för första gången nå en omsättning på över 50 miljoner kronor.

Affärerpr
2025-12-01, 09:10

Rippler skiftar vd

Efter närmare sex år som vd och delägare lämnar Tobias Lennér pr-byrån Rippler.

arbetarrörelserpr
2025-11-25, 12:25

Fogel värvar Rud Pedersen-höjdare

Kommunikationsbyrån Fogel & Partners värvar en tidigare höjdare inom pa-koncernen Rud Pedersen.

arbetarrörelserpr
2025-11-25, 11:12

Rud Pedersen värvar S-höjdare

Pa-byrån Rud Pedersen värvar till sitt Stockholmskontor en tidigare höjdare inom Socialdemokraterna.

arbetarrörelserpolitikpr
2025-11-25, 06:50

Lokalbutikerna slår tillbaka under Black Week

Fyra organisationer slår sig samman för att bekämpa näthandeln under Black Week med hjälp av pr-byrån Andreasson PR.

kampanjpr
2025-11-24, 20:58

Partner lämnar Kekst efter 14 år

UPPDATERAD. Efter drygt 14 år med ett flertal tunga positioner lämnar en av Kekst partners byrån.

arbetarrörelserpr
2025-11-21, 13:38

Paritee går in i Dubai

Byrånätverket Paritee etablerar sin första byrå utanför Europa.

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Skatteverkets rättschef drar tillbaka jobbansökan
  • Byråkoncern-vd har avlidit
  • Kortlivad SKR-direktör till pr-byrå
  • Omstridd L-ledamot lämnar banan i riksdagen
  • Skatteverkets förundersökta rättschef vill bli justitieråd

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram