Därmed rekryterar Dagens Samhälle två krönikörer från respektive sida blocklinjen.
Daniel Suhonen finns på den socialdemokratiska vänsterflanken och är chef för 6f-tankesmedjan Katalys. Widar Andersson, till vardags chefredaktör för Folkbladet, räknas till högerflanken i samma parti.
Karin Svanborg-Sjövall är relativt nybakad vd för Timbro och Rebecca Weidmo Uvell är Skattebetalarnas Slöseriombudsman.
I kolumniststallet finns sedan tidigare Peter Santesson, Stig-Björn Ljunggren, Åsa Moberg och Sakine Madon.
– Vi är jättenöjda. Vi har överhuvudtaget väldigt hög kvalitet på våra krönikörer, säger Mats Edman, vd och chefredaktör för Dagens Samhälle.
Han har försökt konstruera ett kolumnistlag som ska representera höger, vänster och mittemellan på den politiska skalan.
– Med tanke på hur turbulent och dramatisk den politiska situationen är, och att vi sannolikt har ett extraval framför oss, blir konfliktytorna ännu tydligare. I det läget tycker jag att Daniel Suhonen och Karin Svanborg-Sjövall representerar två starka ideologiska röster som visar på de stora konfliktlinjerna i svensk politik.
Mats Edman beskriver Widar Andersson som ”en gammal pragmatiker med ett lokalt och jordnära perspektiv” och Rebecca Weidmo Uvell som ”en riktigt retsticka”.
Samtliga nya krönikörer startar efter årsskiftet. I samma veva slutar Niklas Nordström, Alice Teodorescu, Calle Fridén och Per Åhlström.
Oscar Örum
Utvalda kategorier

Rolf van den Brink
DO JOBB
Dagens opinion söker praktikant inom marknadsföring och media
om oss Dagens Opinion riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning, kommunikation och samhällsförändring. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår...