• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

25 Jun 2015

Carl Bildts presschef till JKL

– Jag har jobbat på världens bästa vitvaruföretag och med världens bästa utrikesminister.

– Jag har jobbat på världens bästa vitvaruföretag och med världens bästa utrikesminister. Nu får jag pröva att jobba på världens bästa pr-byrå, säger Erik Zsiga.
 
Han tillträder sin nya roll i höst.
 
På JKL blir Erik Zsiga seniorkonsult och ska jobba med bland annat corporate relations, media relations och public affairs.
 
Senast jobbade han som pressekreterare hos dåvarande utrikesminister Carl Bildt (m), mellan 2012 och 2014, och var innan dess global presschef på Electrolux. Han har även varit skribent och debattör för bland annat Svenska Dagbladet och tankesmedjan Timbro och författat böckerna Popvänstern och Hejdå Östeuropa.
 
– Det känns bra. Jag ska specifikt jobba med att utveckla JKLs erbjudande av strategisk kommunikationsrådgivning till koncernledningar. Det gjorde jag på Electrolux och det var tre år sedan jag var där. Jag är rätt sugen på att komma tillbaka och få sätta tänderna i det. Det finns rätt mycket att göra, med både stora möjligheter och utmaningar, säger Erik Zsiga.
 
Han tror att hans breda erfarenhet, dels av att jobba med global kommunikation på ett stort börsbolag, dels från en hektisk och medialt intressant politisk miljö, kan komma till stor nytta på det nya jobbet.
 
– Sedan har jag jobbat med kreativ kommunikation som skribent. Jag tar med mig dessa erfarenheter och kan förhoppningsvis göra affär av dem.
 
Vad får du för lön?
– Bättre än vad mina föräldrar hade, och då har de alltid varit väldigt arbetsamma, idealistiska och lojala. De hade nog förtjänat det mer än vad jag har gjort.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-05, 09:10

Tobiis komchef till pr-branschen

Det börsnoterade ögonrörelseföretaget Tobii tappar sin kommunikations-och marknadschef till pr-branschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 10:26

Geelmuyden Kiese värvar från Prime

Kommunikationsbyrån Geelmuyden Kiese värvar en meriterad kundsansvarig hos konkurrenten Prime.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 07:40

Lennox minskar men ökar marginalen

Pr-byrån Lennox minskade i omsättning och byråintäkt under helåret 2025, men ökade marginalen.

Affärerpr
2026-04-25, 07:05

Diplomatgruppen stuvade om och höll intäkterna

Diplomatgruppen, med de två byråerna Diplomat Communications och contentbyrån Tale, höll omsättningen under 2025 men tappade i vinst.

Affärerpr
2026-04-23, 09:45

Duo till Narva

Kommunikationsbyrån Narva värvar en duo som ska stärka teamen inom corporate-kommunikation och life science.

arbetarrörelserpr
2026-04-14, 21:20

De segrade i Spinn

Här är alla vinnarna i Precis utmärkelse Spinn 2026.  

Branschpr
2026-04-09, 08:37

Solchef till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvar en kommunikationschef från solenerigbranschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
2026-04-07, 06:51

Reform Society backar men håller vinsten

Pr-byrån Reform Society tappade i omsättning och byråintäkt under sitt senaste räkenskapsår (brutet i november), men höll rörelseresultatet.

Affärerpr
2026-03-30, 07:23

Johan Ingerö köper byrå

Johan Ingerö, som efter ett bröllop har bytt namn till Johan Ingerö Alias, köper in sig i en pa-byrå.

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Miljöpartiet stuvar om på staben
  • The Labyrinth landar näringslivs-kompetens
  • S finansborgarråds-kandidat vill bli stämd –  i kampanj
  • Kvartals chefredaktör ”sparkar” sig själv
  • Lundsbergs-chefen varslar föräldrar om SVT-granskning

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram