Mats Dagerlind säger att han har tre aspekter på DN-journalisten Björn af Kleens artikel i Dagens Nyheter igår om hur Sverigedemokraterna tycks bli mer rumsrena på Östermalm varav en del av indiciekedjan bestod i att Östermalmsbon och tidigare kulturministern Lena Adelsohn Liljeroth (m) berättade att hon ibland läste Avpixlat, en sajt som är tätt kopplad till Sverigedemokraterna.
– Den första aspekten är att det är betydligt vanligare att folk i slott och koja läser Avpixlat än vad journalistkåren i övrigt vill låta påskina, säger Mats Dagerlind och avfyrar aspekt nummer två:
– Sedan kan man tycka att det är rätt skrämmande att folk i denna demokrati med press- och åsiktsfrihet inte kan läsa vad de vill utan att brännmärkas. Jag läste igår att Anna Kinberg Batra inte kan tänka sig ha en kulturminister som läser Avpixlat. Det är i princip att sätta pariastämpel på människor som väljer att läsa de medier de själva tycker är intressanta. Men hade Anna Kinberg Batra sagt till kvällstidningens reporter att hon själv läste Avpixlat, skulle reportern ha gått i taket. Journalistkåren är hemmablind och deras syn på sig som finmedia och på oss som hatsajt, tas så självklart att man inte reflekterar demokratiskt. Det råder fri åsiktsbildning, att Avpixlat har en ansvarig utgivare och har aldrig fällts för tryckfrihetsbrott. Så det finns ingen anledning att stämpla våra besökare som paria och säga att ’de får inte jobb hos oss’.
Den tredje aspekten går under rubriken ”hyckleri från journalistkåren”. Mats Dagerlind bygger rubriken på en körning i Mediacreeper.
– Då ser man var de som läser oss dagligdags kommer ifrån. Jag ser Aftonbladet, Alingsås Tidning, GP (Göteborgs-Posten) är en av våra flitigaste besökare, jag hittar Kristianstads-Bladet, SVT, SR och Norrköpings Tidningar, Sundsvalls Tidning och TV4, TT och Gotha Media. Jag vet att journalister läser oss.
Dagens Nyheter?
– Just DN hittade jag inte. Det är konstigt. De kanske går in via Bonnier Tidskrifter?
Enligt Mats Dagerling ligger Avpixlats trafik på 250 000 – 400 000 unika läsare per vecka.
– Det är som att porrsurfa. Alla gör det, men ingen vill säga det.
Är ni en porrsajt?
– Det finns inga lagar som hindrar människor från att porrsurfa. Det är fullständigt legitimt. Jag menar bara att det finns en avvikelse i den offentliga bilden av Avpixlat och den som journalister är beredda stämpla våra besökare för, samtidigt som journalisterna själva besöker oss. Det är ett monumentalt hyckleri.
Vad betyder det för er att Lena Liljeroth Adelsohn berättar att hon läser er?
– Det är naturligtvis en fjäder i hatten. Det enda jag är förvånad över är att hon öppet vidgick att hon läser Avpixlat och att hennes make som varit både partiledare och landshövding inte ser det som något kontroversiellt.
Så artikeln i Dagens Nyheter var bra för er?
– Ja, det måste jag säga. All reklam är bra reklam. Det ger oss alltid ett uppsving när andra medier skriver om oss.
Du brukar berätta att ni inte jobbar med utbildade journalister. Varför är det så viktigt för er?
– Vi har haft svårt att rekrytera utbildade journalister. Går man ut med att man jobbar här, blir det som Anna Kinberg Batras besked, du får ingen anställning. Men det går att jobba här som journalist inkognito. I vilken utsträckning det förekommer kan jag lämna därhän.
Hur går affärerna?
– Vi går ju runt ekonomiskt. Men det från hand i mun. Vi har inkomster från läsardonationer och sporadiska annonser. Men en sådan här artikel (i Dagens Nyheter) som visar att fint folk också läser Avpixlat, kanske öppnar dörrar.
Kommer det in mycket pengar från Östermalm?
– Jag har inte koll på varifrån exakt vi får våra donationer. De kommer in via en ideell förening.
Hur mycket omsätter ni?
– Det vet jag inte om jag vill berätta.
Inte ens i öppenhetens tecken, jag menar Dagens Nyheter lämnar ju ut sina siffror?
– Om jag ska lämna ut ekonomisk information vill jag förankra det hos övriga redaktionen. Det är inget jag vill prata om i dagsläget. Men i mediesammanhang är det blygsamma belopp. Det är inga miljonbelopp.
Pengarna till Avpixlat samlas in via Föreningen för Sverigevänliga intressen som är registrerad på Kent Ekeroth, riksdagsledamot för Sverigedemokraterna.
Utvalda kategorier


Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.