• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

24 Sep 2022

ANNONS: WESTANDER SÖKER LOBBYISTER

PLATSANNONS

Plats Stockholm
Vill du jobba på en snäll pr-byrå där vi tror på öppenhet och bara tar uppdrag som vi själva sympatiserar med? Westander söker public affairs-konsulter som ska hjälpa våra uppdragsgivare att stärka varumärket, bilda opinion och påverka politiska beslut. Som pr-konsult på Westander bidrar du till den öppna demokratiska processen och gör lobbyverktygen tillgängliga för fler.

Du bygger upp långsiktiga samarbeten med dina uppdragsgivare, där du stärker deras kommunikation och politiska påverkansarbete med fokus, uthållighet och utifrånperspektiv. Dina arbetsuppgifter kan exempelvis handla om att analysera politiska processer, föreslå strategier, och hjälpa uppdragsgivarna att genomföra lobbyaktiviteter. Till din hjälp har du kollegor med stor bredd i kunskap, erfarenhet och kompetens. Du bidrar också med din egen specialistkompetens i dina kollegors kundsamarbeten.

Westander är en mötesplats för samhällsengagerade. Gemensamt för oss som jobbar här är att vi vill bidra till en positiv samhällsutveckling. Vi vill vara pr-branschens bästa arbetsplats, inte minst för högpresterande småbarnsföräldrar. Fackförbundet DIK har genom medarbetarundersökningar utsett Westander till kommunikationsbranschens bästa arbetsgivare både 2020 och 2022.

Vad erbjuder vi?

En plattform. Vi ser företaget som en stabil plattform för samhällsengagerade personer som själva vill åstadkomma något med sina arbetsinsatser.

Engagerande uppdrag. Med utgångspunkt i ditt personliga engagemang söker du själv upp möjliga uppdrag och utvecklar nya samarbeten.

Högt tempo utan övertid. Westanders filosofi är att man ska kunna ha ett roligt, ansvarsfullt och krävande arbete utan att behöva jobba övertid.

Föräldrapolicy. Vår föräldrapolicy innehåller bland annat kompensation för förlorad inkomst och underlättar för småbarnsföräldrar att kombinera arbete och familjeliv.

Vinstdelning. Vårt bonussystem innebär att en del av företagets vinst delas ut i form av en årsbonus – lika för alla anställda – som för 2021 uppgick till 176 000 kronor för den som jobbat heltid.

Lönemålet topp tre. Westander har som lönemål att vara topp tre i personalkostnader per anställd bland de stora pr-byråerna. Under 2020 hade vi de åttonde högsta personalkostnaderna per anställd vid en jämförelse med pr-branschföreningen Precis 23 medlemsföretag.

Vem söker vi?

Du är en snäll, drivande och välstrukturerad person, med flerårig praktisk erfarenhet från politik eller lobbying. Du har god strategisk förmåga och är en mycket skicklig skribent med god social kompetens.

Som kvalificerad rådgivare och kundansvarig konsult ska du kunna ta fullt ansvar för varje beslut kring en kundrelation och själv hitta nya uppdrag. Du behöver däremot inte ha erfarenhet från arbete inom pr-branschen eller annan konsultverksamhet. Vi ser gärna att du kommer in med erfarenhet från andra verksamheter och miljöer.

Vi tror att olika perspektiv skapar nya affärsmöjligheter, ökad kundnytta och givande diskussioner på kontoret. Vi eftersträvar därför mångfald och välkomnar personer med olika partipolitisk bakgrund, kompetenser, ålder och etnisk bakgrund. Gemensamt för oss som jobbar på Westander är att vi tror på den demokratiska principen om alla människors lika värde.

Är du intresserad?

Har du ett stort samhällsengagemang? Och vill du vara med och utveckla ett växande företag? Berätta i din ansökan varför du tänker att Westander kan vara rätt arbetsplats för dig och skicka den senast tisdag 4 oktober. Kontakta affärsområdeschef Maja Stridsberg på 0739-90 23 90 om du har frågor.

Vill du veta mer?

Maja Stridsberg

maja.stridsberg@westander.se

073-990 23 90

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Annons

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-10-10, 06:29

ANNONS: KOMMUNIKATIONSANSVARIG TILL SVERIGES LÄKARFÖRBUND

PLATSANNONS.

Annons
2025-07-07, 05:41

ANNONS: GROUP IR & COMMUNICATION MANAGER TILL ATTENDO

PLATSANNONS FRÅN HAMMER & HANBORG.

Annons
2025-04-20, 07:16

ANNONS: ALMEGA SÖKER FÖRBUNDSDIREKTÖR

PLATSANNONS

Annons
2025-03-09, 05:45

(ANNONS) CAROLINE THUNVED: LÅT OSS TILLSAMMANS GÖRA INTERN KOMMUNIKATION TILL EN PRIORITET

(ANNONS) Framgång börjar inifrån. När medarbetare känner sig sedda, hörda och värdefulla, sprider sig engagemanget utåt och stärker hela organisationens trovärdighet, skriver Sveriges Kommunikatörers vd och generalsekreterare Caroline Thunved. Detsamma gäller för varumärket Sverige – med Mötesplats Sverige skapar Sveriges Kommunikatörer en plattform där ledare, kommunikatörer och inspiratörer samlas för att lyfta intern kommunikation som en avgörande faktor för hållbar framgång.

Annons
2025-02-23, 22:37

ANNONS: NÄRINGSPOLITISK UTREDARE TILL SVERIGES ÅKERIFÖRETAG

PLATSANNONS

Annons
2025-02-15, 13:53

ANNONS: IR-ANSVARIG TILL ACADEMEDIA

PLATSANNONS.

Annons
2025-02-10, 12:00

Superkommunikationsåret 2025: Nyckeln till framgång 

ANNONS. 2025 är året då vi sätter kommunikation i centrum – som en affärskritisk och verksamhetskritisk funktion som stärker varumärken, bygger förtroende och driver framgång. 

Annons
2025-02-10, 08:32

ANNONS: SKRIBENT & HÅLLBARHETSRÅDGIVARE TILL SOLBERG

PLATSANNONS

Annons
2025-01-26, 12:46

ANNNONS: FUTURION SÖKER SOCIAL MEDIA MANAGER

PLATSANNONS.

Annons
2024-12-21, 08:20

ANNONS: TERACOM SÖKER KOMMUNIKATÖR MED BRED KOMPETENS

PLATSANNONS FRÅN TERACOM

Annons
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Scouterna: Moderaterna använder vårt varumärke utan…
  • Sex ska stärka Nords pr-erbjudande
  • The Labyrinth värvar chef från Geelmyuden Kiese
  • Moderaterna släpper ai-valfilm
  • SOS Barnbyar byter kom och opinionschefer

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram