Alliansen
transporter
* fossilfri laddning och tankning i hela landet genom utbyggd infrastrukturen med exempelvis laddstationer för elbilar samt tankstationer för vätgas till bränsleceller.
* utvecklat och förbättrat bonus-malussystemet till en ”kraftfull grön bilbonus”, som är ”teknikneutralt, självfinansierat och intäkts-neutralt över tid”.
* översyn av hur och om skatten på all elektrifierad kollektivtrafik, tunga fordon samt miljölastbilar skulle kunna sänkas.
* nedsättning av elskatten för alla fartyg.
gröna företag
* snabba på omställningen av den svenska industrin genom att stimulera investeringar i ”klimatsmart teknik” genom ett investeringsstöd som ”på sikt” ska omvandlas till ett skatteavdrag.
* effektivisera miljöprövningar och korta handläggningstider.
* ett ”grönt spår” för skyndsamma tillståndsprövningar för företag som vill göra miljöförbättrande åtgärder.
ett grönare flyg
* krav på obligatorisk inblandning av förnybart bränsle.
* klimatstyrande start- och landningsavgifter för att premiera bolag som använder effektiva motorer eller mer förnybart bränsle.
* Sverige ska ”ta ledartröjan” för att omförhandla de internationella avtal och konventioner som sätter stopp för beskattning av flygbränsle.
* en riktad satsning på forskning och utveckling av biobränslen för flyget.
värna växande skogar
* tillsätta en bred utredning i syfte att stärka den grundlagsskyddade äganderätten och egendomsskyddet.
* inrätta ett nytt ”Sveaskogsprogram ” för att möjliggöra skydd av ”värdefull natur”.
rena hav, sjöar och vattendrag
* investeringsstöd för ”avancerad vattenreningsteknik”, som ska minska utsläppen av bland annat läkemedelsrester och mikroplaster i hav, sjöar och vattendrag.
Sverigedemokraterna
energi
* Staten ska ge Vattenfall i ägardirektiv om att stoppa den förtida avvecklingen av kärnkraften i Ringhals.
* energiforskningen ska breddas till att även inkludera kärnenergiforskning .
* medel ska anslås till en statlig forskningsreaktor.
* införa mål för leveranssäkerheten i det svenska kraftsystemet
* 100 miljoner kronor per år till en vätgasstrategi.
* 75 miljoner kronor per år till en laddinfrastruktur.
klimat
* anslagen till internationella klimatinvesteringar, CDM-projekt, ska ökas med 500 miljoner årligen.
* ett nytt anslag till ”innovativ miljöteknik” införs på 500 miljoner årligen för forskningsprojekt och teknikhöjande insatser globalt.
* avskaffade bränslesubventioner inom gruvindustriell verksamhet, förväntas stärka statskassan med 350 miljoner kronor årligen.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
