• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

13 Mar 2012

”Alla svenskar har fingrarna i Lundins soppskål”

Vad bra att Aftonbladet har granskat Lundin Petroleum. Idag framkommer det att det inte bara är Carl Bildt som har kopplingar till företaget. Hela 13 av 24 ministrar har nämligen pengar placerade, om än indirekt via fonder, hos den kontroversiella oljejätten. Lundins affärsidé är att göra pengar där få andra vill göra det, i krigs- och konfliktområden. Alltså, i områden där människor dödas och mänskliga rättigheter kränks.

Vad bra att Aftonbladet har granskat Lundin Petroleum. Idag framkommer det att det inte bara är Carl Bildt som har kopplingar till företaget. Hela 13 av 24 ministrar har nämligen pengar placerade, om än indirekt via fonder, hos den kontroversiella oljejätten. Lundins affärsidé är att göra pengar där få andra vill göra det, i krigs- och konfliktområden. Alltså, i områden där människor dödas och mänskliga rättigheter kränks. Södra Sudan är inte det enda landet där Lundin har haft verksamhet. Andra är Libyen, Etiopien, Syrien och Kongo (DRC), inga mönsterstater från ett människorättsperspektiv precis. Lundin Petroleum kom till södra Sudan 1997. 12 000 människor ska ha dödats. 160 000 människor har fördrivits från sina hus och hem. Allt för att Lundin Petroleum skulle kunna borra efter olja i lugn och ro.
 
Det är lätt idag för en oppositionspolitiker att peka finger åt borgerliga ministrar som låtit placera sitt kapital ett företag som gör stora vinster på våld och övergrepp. Men hur skulle det låta om jag sa att ALLA vi svenskar hade ett finger i soppskålen? Jo, så illa är det faktiskt. Inte för att vi vill, utan för att våra pensionspengar i form av Första och andra AP-fonden är placerade hos Lundin Petroleum (tidigare Lundin Oil). År 2010 hade Första AP-fonden 470 miljoner kronor hos Lundin, Andra AP-fonden 464 miljoner kronor.
 
Detta framgick när jag och Ulla Andersson bad Riksdagens utredningstjänst gräva i saken. Vi har både i debattartiklar och i debatt i riksdagen krävt att regeringen ska ge nya direktiv till AP-fonderna så att dessa smutsiga oljeinvesteringar upphör, men förgäves.
 
Heder åt Birgitta Ohlson (fp) som nu flyttar sina pengar från Lundin Petroleum. Bra. Men det vore ännu bättre om hon såg till att den regering hon är en del av ser till att AP-fonderna kastar ut Lundin Petroleum och resten av de stora oljebolagen. Det går att göra.
 
Regeringen kan ge nya direktiv till AP-fonderna med krav på att placeringar endast får göras där mänskliga rättigheter inte kränks och utan intressen i fossil energi. Då skulle vi snabbt kunna få en förbättring. Men tyvärr har vi en regering som uppenbarligen hellre sitter i Lundin Petroleums knä än att låta våra pensionspengar främja miljön och mänskliga rättigheter. Osmakligt.
Jens Holm, riksdagsledamot (v)

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

debatt

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-25, 06:59

”Har ai tagit död på webbplatsen?”

DEBATT. Behövs webbplatsen i ai- och Tiktok-tider?  Den behövs mer än någonsin, Mårten Bokedal, senior manager på Optimizely.

debatt
2026-03-18, 01:13

”Har slutet av Metas storhetstid gått oss obemärkt förbi?”

Pr-konsulten Madeleine Fransson Stöök undrar varför så få reagerar på de stora förändringar Meta inför nu i ett ”desperat försök till överlevnad”.

debatt
2026-03-09, 22:55

”Europa investerar i lunchförmåner – varför släpar Sverige efter?”

Det är dags att Sverige återinför subventionerade restaurangluncher för anställda, anser Hélène Podsadni Nilsson, vd, Edenred, ett företag som jobbar med förmåner för anställda.

debatt
2025-12-30, 08:09

”Ai kräver nya chefsroller 2026”

Efter några år av ai-experiment är det dags att ta tekniken på allvar. 2026 blir året då vi slutar prata om potential och börjar mäta faktisk påverkan. Då behövs ett annat ledarskap med nya chefsroller. Det skriver Thomas Thorning, cjx-rådgivare på ai-företaget SAS Institute.

debatt
2025-12-29, 08:51

”Valåret 2026 kräver mer än räckvidd – ta ansvar för medielandskapet”

När ai-genererat innehåll ökar, kanallandskapet blir allt mer fragmenterat och valrörelsen 2026 närmar sig, borde kommunikatörer verka för ett medielandskap som bygger och främjar kvalitet, transparens och ansvar i vår kommunikation. Det gäller både företagens varumärken och politiska aktörer, skriver Magnus Johansson, Nordenchef på The Trade Desk.

debatt
2025-12-10, 07:27

”En migrationsdebatt utan miljöperspektiv saknar verklighetsförankring”

DEBATT. Sveriges utrikespolitik handlar i dag endast om en sak. Det insåg civilingenjören- och arkitekten Nazdar Ghalali under ett möte med myndighetschefer på Sveriges ambassad i Ira den 27 november 2025 med myndighetschefen på Sveriges ambassad i Irak.

debatt
2025-11-21, 12:08

”Årets julklapp säger något om medielandskapet”

Årets julklapp, vuxenleksaken, visar att journalistik är underhållning och det måste alla  som paketerar budskap för medier ta höjd för, anser Alice Hedin, kriskonsult på Wings PR.

debatt
2025-11-18, 04:39

”Erik Slottner, granska Sveriges digitala beroende av amerikanska molntjänster”

Molnkrascher hos Amazon och Microsoft visar hur farligt beroende vi är av globala molnleverantörer, skriver Joakim Öhman vd och grundare på Elastx och uppmanar it-minister Erik Slottner (kd) att initiera en nationell sårbarhetsgranskning av Sveriges digitala beroende.

debatt
2025-11-17, 06:06

”Har vi marknadsfört sönder marknadsföringen?”

Marknadsförare måste sluta göra reklam för sin egen marknadsföring, dess reslutat i form av tillväxt ska tala för sig själv, skriver Shafqat Islam, operativ chef för Optimizely.

debatt
2025-10-15, 06:19

”Bygger din marknadsföring på insikt – eller illusion?”

Sam Jahanfar, vd och grundare på byrån Rule ifrågasätter siffrorna som används som underlag och utvärdering av marknadsföring och då inte minst i e-handeln. Han pratar ”glädjesiffror” och ”falsk trygghet”.

debatt
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Trio från HUI startar insiktsbyrå
  • The Labyrinth landar näringslivs-kompetens
  • S finansborgarråds-kandidat vill bli stämd –  i kampanj
  • Kvartals chefredaktör ”sparkar” sig själv
  • Lundsbergs-chefen varslar föräldrar om SVT-granskning

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram