Hon går till ett nytt jobb som chef för corporate (kommunikation som rör företaget) på Ikea Foods, som levererar mat till Ikeas varuhus och franchisetagare i 46 länder.
– Det är en ny tjänst och jag tycker att det ska bli jättespännande att ta del av utvecklingen för företaget.
Ylva Magnusson tillträder 1 september. Rekryteringsföretaget Bohmans nätverk, om även sköter värvningen av Mc Donalds nya presschef, har anlitats till att hitta en ersättare till Ylva Magnusson, som varmt rekommenderar alla att söka tjänsten på huvudkontoret i Helsingborg.
– Det är ett av Informationssveriges roligaste jobb på ett företag som styrs efter värderingar och har internationell verksamhet i allt från produktion till konsument och retail.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
