Magdalena Andersson (s) uppgraderar tillväxten – och arbetslösheten
Publicerad 2018-04-16, 09:58
POLITIK. Finansminister Magdalena Andersson (s) uppgraderar tillväxten för Sverige men arbetslösheten kommer inte att minska för det.
Under sin presentation av vårbudgeten berättade Magdalena Andersson även hur hon ser på den ekonomiska utvecklingen i Sverige de närmaste åren. Fonden är en den mest ”synkroniserade” globala tillväxten sedan 2010. Regeringen uppgraderar BNP-tillväxten från 2,5 till 2,8 procent i år.
– Vi ser en stabil svensk tillväxt de kommande åren beroende på en stark tillväxt i år för exportindustrin.
Regeringen reviderar upp sysselsättningsprognosen med 40 000 nya personer i jobb vilket ska ge den högsta siffran för sysselsättningen sedan 1992. Men arbetslösheten reviderar regeringen upp till strax över 6 procent.
– Fler får arbete, men ännu fler söker sig ut på arbetsmarknaden. Men det är i grunden positivt att många och även många nyanlända söker sig ut på arbetsmarknaden.
Magdalena Andersson presenterade även vilka risker hon ser för tillväxten:
* USA handelshinder och skatter.
* Brexit.
* Kinas omläggning från investeringsdriven och konsumtionsdriven tillväxt.
* Den svenska bostadsmarknaden med ”historiskt” höga skuldnivåer.
* Ökade utsläpp som påskyndar uppvärmningen av jorden och som leder till extremt väder och naturkatastrofer, med människor på flykt, mat som inte går att odla och ökade risker för försäkringsbolag.
Kommentarer
Skriv ny kommentar